Vilnius v Litvě postavil „portál“ do jiného města, aby pomohl udržet spojení mezi lidmi

Vilnius v Litvě postavil "portál" do jiného města

Jste už unaveni pandemickými omezeními pro cestování a toužíte vyrazit ven a poznat nové lidi? Litevské město Vilnius má pro vás originální řešení: „Portál“ do jiného města v reálném čase. Na této myšlence a designu si dali opravdu záležet; vypadá to trochu jako něco z někdejšího sci-fi filmu / seriálu Hvězdná brána.

Město instalovalo kruhové „dveře“ portálu poblíž vlakového nádraží, které se napojují na portál v polském Lublinu, vzdáleném asi 600 kilometrů. Oba portály jsou vybaveny velkými obrazovkami a kamerami, které živě přenášejí obraz mezi oběma městy. Celý projekt, který byl instalován 26. května 2021 vznikal pět let. Podle jeho organizátorů má „Portál“ sloužit jako vizuální most a akcelerátor nové vlny komunity, který spojuje lidi různých kultur a vybízí je k přehodnocení významu jednoty.

Oba portály jsou vybaveny velkými obrazovkami a kamerami, které živě přenášejí obraz mezi oběma městy – podle tvůrců jde o jakýsi digitální most, který má lidi přimět k tomu, aby se „znovu zamysleli nad významem jednoty“, uvádí se v tiskové zprávě Go Vilnius.

Design kruhu, má evokovat kolo času a „známý … sci-fi symbol“, navrhli inženýři z Centra kreativity a inovací (LinkMenu fabrikas) na Technické univerzitě Vilnius Gediminas (Vilnius Tech). Projekt vznikal pět let a jeho odhalení na konci roční pandemie je dobře načasované. Podle organizátorů se v budoucnu plánuje přidání portálů v dalších městech. Portál je společným projektem Nadace Benedikta Gylyse, města Vilnius, města Lublin a Centra mezikulturních tvůrčích iniciativ Crossroads.

Vilnius v Litvě postavil "portál" do jiného města
Photo: Go Vilnius

„Od designu a 3D modelování až po vývoj digitálního obsahu a logistické výzvy – takový projekt vyžaduje široký a multifunkční tým,“ řekl Adas Meskenas, ředitel LinkMenu fabrikas. „Smysluplné projekty, jako je tento, se rodí, když se různým lidem podaří spolupracovat a dosáhnout synchronizace.”

Photo: Go Vilnius


Scroll to Top