Ruční psaní proč bychom jej měli začít opět více používat

Ruční psaní proč bychom jej měli začít opět více používat

Ruční psaní bychom měli využívat opět mnohem častěji

proto vědci bijí na poplach. Je několik důvodů, proč bychom měli opět více využívat ruční psaní a častěji psát rukou na papír. Vyjmenujme si alespoň některé z nich.

Doba digitalizace

Píšeme velmi rychle. Píšeme neustále – zprávy pro šéfa, kolegy, přátele a rodinu. Děláme si poznámky, ale to všechno v poslední době již výhradně digitálně.
Místo diáře, papíru a tužky chopíme se raději notebooku, smartphonu nebo tabletu. To je ale fatální chyba, jak dokazuje řada vědeckých studií. Ručně psané písmo nás nutí přemýšlet nad správnou formulací psaného textu a zlepšuje způsob vyjadřování. Dopis napsaný na počítači můžeme snadno opravit, přepsat, zkopírovat nebo smazat. Pravopis a překlepy za nás vyřeší automatická kontrola.

Ruční psaní pro rozvoj mozku

V mnoha ohledech je ruční psaní prospěšné také pro trénink a rozvoj našeho mozku.

  1. Ruční psaní má uklidňující účinek. Zejména píšeme-li frázi typu jako je: „Jsem mnohem uvolněnější“
  2. Pišme tužkou – zejména kurzívou – trénujeme si tím koordinaci našich mozkových hemisfér
  3. Zapisujme si věci rukou, je dokázáno, že se napsané poznámky lépe učíme a snadněji si je pamatujeme
  4. Kromě toho se lépe soustředíme na psaní a méně na jiné činnosti
  5. Na ručně psané poznámky lépe zaostřujeme svoji mysl a snadněji si je pamatujeme, trénujeme si paměť stejně jako v mládí ve škole
  6. Když píšeme rukou, jsou mozkové závity aktivněji namáhány mnohem více, než při strojovém ťukání textu na klávesnici počítače. Začíná se mluvit totiž i o tom, že čtecí centrum mozku je méně vytěžované

Rukopis

Za svůj rukopis se nemusíme nikdy stydět, je to součást jedinečné identity každého z nás. Písmo se stejně tak jako otisky prstů velice obtížně napodobuje a kopíruje. Ručně psané kroniky a deníky mohou v budoucnosti dosahovat nevyčíslitelných hodnot.

Každý rukopis je nezaměnitelný originál. Z písma mohou grafologové vyčíst jací jsme, v jaké náladě, i zda se například hodíme na nově vybranou pozici ve firmě. V neposlední řadě si ručním psaním zlepšujeme jemnou motoriku a koordinaci očí.

V dnešní digitální době se již bez elektronické komunikaci téměř nevyhneme. Proto až začnete příště psát vašim blízkým nebo přátelům e-mail či SMS s přáním k vánocům nebo narozeninám, zkuste ji nahradit ručně psanou pohlednicí nebo dopisem.

Foto: © Samphotostock.cz / dedivan1923


Scroll to Top