Ruční psaní bychom měli využívat opět mnohem častěji

proto vědci bijí na poplach. Je několik důvodů, proč bychom měli opět více využívat ruční psaní a častěji psát rukou na papír. Vyjmenujme si alespoň některé z nich.

Doba digitalizace

Píšeme velmi rychle. Píšeme neustále – zprávy pro šéfa, kolegy, přátele a rodinu. Děláme si poznámky, ale to všechno v poslední době již výhradně digitálně.
Místo diáře, papíru a tužky chopíme se raději notebooku, smartphonu nebo tabletu. To je ale fatální chyba, jak dokazuje řada vědeckých studií. Ručně psané písmo nás nutí přemýšlet nad správnou formulací psaného textu a zlepšuje způsob vyjadřování. Dopis napsaný na počítači můžeme snadno opravit, přepsat, zkopírovat nebo smazat. Pravopis a překlepy za nás vyřeší automatická kontrola.

Ruční psaní pro rozvoj mozku

V mnoha ohledech je ruční psaní prospěšné také pro trénink a rozvoj našeho mozku.

  1. Ruční psaní má uklidňující účinek. Zejména píšeme-li frázi typu jako je: „Jsem mnohem uvolněnější“
  2. Pišme tužkou – zejména kurzívou – trénujeme si tím koordinaci našich mozkových hemisfér
  3. Zapisujme si věci rukou, je dokázáno, že se napsané poznámky lépe učíme a snadněji si je pamatujeme
  4. Kromě toho se lépe soustředíme na psaní a méně na jiné činnosti
  5. Na ručně psané poznámky lépe zaostřujeme svoji mysl a snadněji si je pamatujeme, trénujeme si paměť stejně jako v mládí ve škole
  6. Když píšeme rukou, jsou mozkové závity aktivněji namáhány mnohem více, než při strojovém ťukání textu na klávesnici počítače. Začíná se mluvit totiž i o tom, že čtecí centrum mozku je méně vytěžované

Rukopis

Za svůj rukopis se nemusíme nikdy stydět, je to součást jedinečné identity každého z nás. Písmo se stejně tak jako otisky prstů velice obtížně napodobuje a kopíruje. Ručně psané kroniky a deníky mohou v budoucnosti dosahovat nevyčíslitelných hodnot.

Každý rukopis je nezaměnitelný originál. Z písma mohou grafologové vyčíst jací jsme, v jaké náladě, i zda se například hodíme na nově vybranou pozici ve firmě. V neposlední řadě si ručním psaním zlepšujeme jemnou motoriku a koordinaci očí.

V dnešní digitální době se již bez elektronické komunikaci téměř nevyhneme. Proto až začnete příště psát vašim blízkým nebo přátelům e-mail či SMS s přáním k vánocům nebo narozeninám, zkuste ji nahradit ručně psanou pohlednicí nebo dopisem.