Menu Zavřeno

Proč opět začít více používat ruční psaní

Proč opět začít více používat ruční psaní

Vědci bijí na poplach: Je několik důvodů, proč bychom měli opět více využívat ruční psaní a častěji psát rukou na papír.

Doba digitalizace

Píšeme velmi rychle. Píšeme neustále – zprávy pro šéfa, kolegy, přátele a rodinu. Děláme si poznámky, ale to všechno v poslední době již výhradně digitálně.

žena s mobilem
Foto: victor69 / 123RF

Místo diáře, papíru a tužky chopíme se raději notebooku, smartphonu nebo tabletu. To je ale fatální chyba, jak dokazuje řada vědeckých studií. Ručně psané písmo nás nutí přemýšlet nad správnou formulací psaného textu a zlepšuje způsob vyjadřování. Dopis napsaný na počítači můžeme snadno opravit, přepsat, zkopírovat nebo smazat. Pravopis a překlepy za nás vyřeší automatická kontrola.

Rozvoj mozku

V mnoha ohledech je ruční psaní prospěšné také pro tréning a rozvoj našeho mozku.

1. Ruční psaní má uklidňující účinek. Zejména píšeme-li fráze typu jako je: „Jsem mnohem uvolněnější“.

2. Pišme tužkou – zejména kurzívou – trénujeme si tím koordinaci našich mozkových hemisfér.

3. Zapisujme si věci rukou, je dokázáno, že se napsané poznámky lépe učíme a snadněji si je pamatujeme.

4. Kromě toho se lépe soustředíme na psaní a méně na jiné činnosti.

5. Na ručně psané poznámky lépe zaostřujeme svoji mysl a snadněji si je pamatujeme, trénujeme si paměť stejně jako v mládí ve škole.

6. Když píšeme rukou, jsou mozkové závity aktivněji namáhány mnohem více, než při strojovém ťukání textu na klávesnici. Začíná se mluvit totiž i o tom, že čtecí centrum mozku je méně vytěžované.

psací pero
Foto: brat82 / 123RF

Rukopis

Za svůj rukopis se nemusíme nikdy stydět, je to součást jedinečné identity každého z nás. Písmo se stejně tak jako otisky prstů velice obtížně napodobuje a kopíruje. Ručně psané kroniky a deníky mohou v budoucnosti dosahovat nevyčíslitelných hodnot. Každý rukopis je nezaměnitelný originál. Z písma mohou grafologové vyčíst jací jsme, v jaké náladě, i zda se například hodíme na nově vybranou pozici ve firmě. V neposlední řadě si ručním psaním zlepšujeme jemnou motoriku a koordinaci očí.

V dnešní digitální době se již bez elektronické komunikaci téměř nevyhneme. Proto až začnete příště psát Vašim blízkým nebo přátelům e-mail či SMS s přáním k vánocům nebo narozeninám, zkuste ji nahradit ručně psanou pohlednicí nebo dopisem.

*Foto: Tekke / Flickr

Které chyby by neměly nastat při psaní e-mailu

18 způsobů jak si zajistit pasivní příjem