Proč není vhodné mít běžný a spořicí účet založen u stejné banky

spořicí účet

Spořicí účet je vhodným doplňkem toho běžného

Uspořit peníze není snadné. Se všemi platbami, které denně přicházení, pravidelnou měsíční splátkou za hypotéku, penězi pro osobní potřebu, výdaji za provoz a údržbu domácnosti, se musí každý vypořádat.

Spořicí účet může být jedním z nástrojů. Peníze na horší časy, pro případný výpadek příjmů, porouchané auto, domácí spotřebič či jen dárek pro rodiče tak lze oddělit od běžného účtu.

Když není vidět částka uložená na spořícím kontě při každém přihlášení do internetového bankovnictví nebo při dotázání se na zůstatek účtu v bankomatu, je potom snadnější peníze ušetřit.

Ale existuje ale jednoduchý trik, jak odolat pokušení z nakupování, když stále vidíme při dotazu na zůstatek v bankovním výpisu dostatečnou částku. Nedávejte všechny peníze na jednu hromadu.

Spořicí účet mBank

Otevřete si běžný a spořicí účet ve dvou zcela různých bankovních institucí. Celá řada bank nabízí dnes vedení běžného i spořicího účtu zdarma. Peníze uložené na spořicím kontě bývají bankou úročeny výhodnější úrokovou sazbou, než je tomu na běžném účtu.

Dokonce je doporučeno pro každý vysněný cíl, ať už se jedná o dovolenou, nový automobil nebo elektroniku založit si samostatný spořicí účet. Tak zůstanou peníze na sny odděleny od peněz na běžnou potřebu. Přísloví “Sejde z očí, sejde z mysli.” zde platí dvojnásob. Založit účet on-line z pohodlí domova.

Nejlepší je, když je menší finanční obnos každý měsíc trvalým příkazem odeslán na příslušný spořicí účet v jiné bance. Při následném placení dovolené pak nebude mít nikdo špatné svědomí, že sahá do své finanční rezervy. Finance připravené na tento účel platby jsou použity odděleně a běžný rozpočet není nijak ovlivněn.

V knize George S. Clasona – Nejbohatší muž v Babylóně zní jeden z pěti zákonů o zlatě: “Ke zlatu se dostane ten, kdo odloží nejméně jednu desetinu výdělku, aby zabezpečil majetek pro sebe a svou rodinu.”

Rozdělit svoje účty stojí za to. Pokud není se spořicím účtem spojena platební karta, je technicky složitější, i když ne neřešitelné se k naspořeným penězům dostat. Poté už záleží na každém, jak zvládne tenkou hranici převodu mezi účty zvládnout a odolat nákupu nového oblečení nebo mobilu.

* Foto: mBank

Scroll to Top