Práce z domu home office. Jak pracovat efektivně i z pohodlí domova?

jak pracovat na home office efektivně z pohodlí domova

Home office býval vítaným benefitem řady profesí. Koronavirová pandemie však poslala pracovat z domova podstatnou část zaměstnanců, u nichž to bylo možné. Ne všichni na to byli připraveni. Jak na efektivní home office?

Stanovte si na home office své priority

Práce z domova může čas šetřit, protože nevyžaduje ranní chystání se ani náročné dojíždění, ale také řadu lidí uvrhuje do nemilosrdného kolotoče prokrastinace.

Pro efektivní práci na home office je především nutná vhodná organizace a setřídění priorit. Vytvořte si seznam úkolů a přibližný časový plán, jak dlouho se jim můžete věnovat. Nezapomeňte po jednotlivých blocích na přestávky. Například Francesco Cirillo tvrdil, že se vydržíme plně soustředit jen přibližně 15 minut.

Rozmyslete si, zda se cítíte být více produktivní ráno nebo až odpoledne a podle toho si stanovte důležitost jednotlivých činností. Pokud jste „čerství“ ráno, vrhněte se hned na nejnáročnější práci. Seskupte si k sobě podobné úkoly, to znamená, že například poštu vyřizujte najednou.

Využijte toho, že doma si můžete práci přizpůsobit svým potřebám a není nutné se ohlížet na kolegy. Pokud musíte například v rámci práce komunikovat s ostatními, určete si, kdy vám mohou telefonovat, aby vám ani tyto povinnosti nenarušovaly soustředění.

Při práci z domova zapomeňte na multitasking

Zapomeňte na multitasking. Především si jasně stanovte, že teď jste v práci a musíte se věnovat pouze jí. Opravdu nemůžete běžet vyndat prádlo z pračky, zkontrolovat sociální sítě nebo jít vyvenčit psa. Jedná se podněty, které jen zbytečně tříští vaši pozornost.

Pokud máte rodinu, které se musíte přizpůsobit, informujte je o tom, že máte právě povinnosti. Měli by to pochopit a nerušit vás. Dětem pusťte pohádky a nevyčítejte si, že se svým ratolestem nedostatečně věnujete. Důležitý je klid a soustředění, potomkům svou nepřítomnost později vynahradíte.

Že je vhodné dělat pouze jednu věc pořádně platí i pro samotnou práci. Mít rozdělaných několik úkolů najednou k produktivitě nevede, naopak. Možná vám pomůže sepsat si povinnosti na papír a postupně je odškrtávat.

Photo by Mikey Harris on Unsplash

Vytvořte si rutinu, ačkoli nejdete do práce

Během home office má řada lidí tendence ztrácet veškeré návyky a s jistou nadsázkou řečeno tak mnozí ani nesvlékají pyžamo.

Koneckonců, to, že jste doma v teplácích, určitě nemůže nikoho pobouřit. Je však vhodné si vytvořit obdobnou rutinu, jako byste v práci byli. To znamená vstávat ve stejnou dobu, nasnídat se a usednout k práci.

Není na škodu, když si vyčleníte pohodlné domácí oblečení, které vypadá alespoň trochu slušivě. Dámy se mohou i decentně nalíčit. Nemusíte doma u počítače sedět v kostýmku a lodičkách, ale podobné návyky pomohou vašim všedním dnům dodat řád a lépe oddělit práci od soukromí.

Do vaší denní rutiny na home office by měla patřit i pravidelná životospráva. Začínáte-li den kávou a cigaretou, oběd vynecháváte a večer doháníte deficit sladkostmi, zaděláváte si přinejmenším na obezitu nebo jiné zdravotní problémy.

Zařiďte si pro home office vhodné pracovní místo

V kanceláři nic podobného většina lidí řešit nemusí. Mají svoje místo, kde je stůl, židle, počítač i další zázemí. Nový kancelářský nábytek si do obývacího pokoje rozhodně pořizovat nemusíte.

Podobnou improvizovanou kancelář byste si ideálně měli zařídit i doma. Pokud to lze, vyčleňte si z bytu to nejklidnější místo, které můžete. Na stole si také ukliďte, špinavý hrneček od včerejší večere a hromada papírů nejsou dostatečně harmonickým prostředím, ve kterém bychom se cítili dobře a dokázali efektivně pracovat.

Se subjektivním pocitem pohodlí souvisí nemalou měrou i naše zdraví. Dbejte též na ergonomii práce. Pokud vás v krátkém čase začnou bolet záda, na vaší výkonnosti se to rovněž podepíše negativně. Vyplatí se proto investovat do pohodlné kancelářské židle. Práce s notebookem na klíně vypadá pohodlně, ale vydržíte ji pravděpodobně praktikovat jen chvíli. Na krátkodobé sezení u počítače nestačí pouze otočná židle, pro celodenní práci s počítačem je kvalitní kancelářská židle nebo kancelářské křeslo naprostý základ.

Výška psacího stolu by měla optimálně činit cca 75 cm. Současně musí poskytnout dostatek prostoru pro práci, šířka desky by proto měla být asi 160 cm. U stolu sedíme se vzpřímenými zády tak, abychom mezi stehnem a lýtkem měli pravý úhel. Totéž platí pro polohu paže a předloktí. Výhodou může být polohovací stůl, kdy můžete u své práce střídavě sedět i stát. Polohovatelný stůl si můžete vybrat v různých rozměrech, manuální nebo polohovatelný stůl s elektricky nastavitelnou výškou.

I na home office pracujte přiměřeně

Práce na home office není snadná a není vhodná pro každého. Vyžaduje značnou dávku osobní zodpovědnosti. Ta se vám ale může i vymknout z rukou. Někteří pracující poměrně snadno propadnou tomu, že hranice mezi soukromým a pracovním životem se prakticky setře.

Lidé na home office pak mají sklony pracovat zkrátka pořád. Dlouhodobé přetěžování a nedostatek relaxace si však záhy vyberou svou daň. Nadměrná stresová zátěž vede k poklesu výkonnosti, člověk se stává unaveným, podrážděným, trpí bolestí hlavy, bušením srdce, pozoruje zvýšené svalové napětí a v krajním případě ho může ohrozit i syndrom vyhoření.

Počítač byste proto měli v určenou dobu také vypnout a nenechat se permanentně zaměstnávat příchozí poštou a notifikacemi. Snažte se od práce odpoutat a přijít na jiné myšlenky. Vstaňte ze židle a běžte si zacvičit nebo se projít ven.

Photo by Roberto Nickson on Unsplash


Scroll to Top