Na jaké technologii fungují sportovní hodinky na plavání?

Bazény jsou konečně otevřené, a i předpovědi počasí jsou příznivé pro ty, kteří dávají přednost plavání v přírodě. Plánujete také zahájit plaveckou sezónu a uvažujete nad tím, že si pořídíte chytré hodinky do vody? V tomto článku vám přiblížíme historii hodinek na plavání, nastíníme, jak fungují a také vám představíme nejoblíbenější modely hodinek, na které plavci nedají dopustit.

Historie hodinek na plavání

I když dnes máme sportovní hodinky spojené zejména se značkami jako Apple, Samsung nebo Garmin, první hodinky do vody představil zakladatel značky Strokz Bill Geiser ve spolupráci se společností Speedo již v roce 1997 pod názvem Strokz Digital Swim Stroke Analysis Watch. I přesto, že nebyly z dnešního pohledu chytré tak, aby se daly propojit s telefonem, byly rozhodně něčím více než jen zařízením ke sledování času. Zjednodušeně by se dalo říci, že fungovaly jako jakýsi krokoměr pro plavce.

Zhruba o deset let později prezident Swim.com při sledování tréninku na mistrovství světa Half Ironman uvažoval nad tím, jak lépe sledovat a zaznamenávat plavání.

V roce 2009 navázal partnerství se společností Finis a představil zařízení Swimsence, které jako první zařízení pro sledování plavání využívalo strojové učení k detekci pohybů. Plavci tedy mohli plavat i odpočívat bez toho, aby museli stisknout tlačítko pauzy. Mezi lety 2012 až 2013 trh obohatila také značka Garmin se svými hodinkami na plavání Garmin Swim Watch a 910XT.

Sportovní hodinky do vody Garmin. Zdroj: Pulsmetry.cz

Jak fungují chytré hodinky na plavání?

Sportovní hodinky do vody přináší řadu senzorů, které je možné využít při plavání, patří mezi ně akcelerometry, gyroskopy, magnetometry, GPS, senzor srdečního tepu a další. Při plavání je jedním z nejdůležitějších senzorů akcelerometr neboli pohybové čidlo.

Pokud plavete v bazénu, hodinky nebudou využívat GPS, ale právě akcelerometr. Typický akcelerometr má tři osy, které se využívají k měření zrychlení. Jednou z největších výzev, před kterou vývojáři při navrhování akcelerometru stojí, je pochopení dopadu gravitačního zrychlení. Moderní senzory však tuto práci dokážou udělat za ně tím, že odstraňují dopad gravitace ze signálu zrychlení.

Pohybové čidlo umístěné na zápěstí při plavání v bazénu sleduje a vyhodnocuje pohyb ruky. Hodinky tak rozpoznají, že jste se na konci bazénu otočili, a dokonce jsou schopné rozpoznat plavecký styl a změřit počet temp, která jste uplavali. Jediné, co se od vás vyžaduje, je před plaváním zadat délku bazénu.

Plavání v přírodě

Chytré hodinky do vody čeká ještě náročnější úkol při měření ve volné vodě. Při měření vzdálenosti v přírodě se totiž využívá GPS přijímač, GPS signál však neproniká hladinou vody. Měřit je tedy možné vzdálenost až ve chvíli, kdy se ruka vynoří z vody, k tomu však dochází jen při konkrétním plaveckém stylu – kraulu.

Jak je to s měřením srdečního tepu?

Při plavání v bazénu je měření srdečního tepu poměrně obtížnou záležitostí vzhledem k tomu, že optické snímače tepu bývají v bazénu automaticky vypnuté. Pro měření tepu je proto nutné využít speciální hrudní pásy určené na plavání.

Které hodinky Garmin jsou vodotěsné?

Řada hodinek značky Garmin dokáže podrobně změřit plavání nebo také vést plavecký trénink. Které z hodinek Garmin jsou tedy určeny pro plavání v bazénu nebo otevřené vodě? Jsou jich desítky. Mezi ty nejoblíbenější patří modely Garmin Venu, Garmin Vivoactive 4, Garmin Forerunner 745, Garmin Fenix 6S, Garmin Tactix Delta PRO, Garmin Instinct a další.

4 nejlepší modely sportovních hodinek na plavání

V roce 2021 připravila redakce Wareable velké srovnání chytrých hodinek do vody. Dnes jsou téměř veškeré sportovní hodinky voděodolné a zvládnou ponoření do bazénu. Některé jsou však, co se plavání týče, lepší než jiné. Pojďme si tedy představit ty, které se umístily na prvních příčkách.

Elegantní sportovní hodinky na plavání Garmin Vivoactive. Zdroj: Pulsmetry.cz

Garmin Vivoactive 4

Chytré voděodolné hodinky Garmin Vivoactive 4 patří mezi nejprodávanější chytré hodinky na českém trhu vzhledem k jejich kompaktním rozměrům, měkkému řemínku, elegantnímu vzhledu, a především skvělému poměru ceny a kvality. Hodinky s vodotěsným provedením do 5 ATM nabízí všestranné sportovní a volnočasové využití a jejich baterie v režimu chytrých hodinek vydrží až týden.

TIP: Přizpůsobte si hodinky svému stylu

Hodinky Garmin si můžete díky široké nabídce vyměnitelných řemínků a náramků přizpůsobit svému stylu. Náramky a řemínky, které jsou vyrobeny z těch nejkvalitnějších materiálů, jsou velmi odolné a komfortní. V neposlední řadě jsou vybaveny systémem uchycení Quick Release a je možné je přecvaknout během několika vteřin bez použití nástrojů.

Garmin Venu

Sportovní hodinky Garmin Venu jsou výjimečné plnobarevným dotykovým displejem. Co se týče plavání s těmito hodinkami, měří celou řadu údajů v podobě vzdálenosti, záběrů ruky, metriky SWOLF nebo počtu spálených kalorií.

Apple Watch Series 6

Sportovní hodinky Apple Watch Series 6 přebraly všechny dobré plavecké funkce z předchozích modelů, a navíc nabízejí větší displej. Tyto hodinky dokáží rozlišit plavecký styl, měří vzdálenost i průměrné tempo a můžete se spolehnout na to, že jsou přesné.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Také hodinky Galaxy Watch Active 2 nabízí několik funkcí pro sledování plavání, mezi které patří měření vzdálenosti, čas kola a SWOLF, mimo to tyto hodinky vynikají celodenní výdrží baterie, pamětí 4 GB a také offline podporou Spotify.

Photo by Gentrit Sylejmani on Unsplash

Toto je komerční sdělenítrefitech.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.