Komfort a bezpečí vám zařídí inteligentní dům zkušenosti majitelů vás přesvědčí

komfort a bezpečí zajistí inteligentní dům

Moderní technika jde stále dopředu a dalo by se říci, že spíše dokonce skáče mílovými kroky. Jednou z moderní techniky, která se v dnešní době hodně začíná drát na světlo je zařízení, které můžete nalézt pod mnoha názvy jako inteligentní dům, chytrá domácnost, digitální domácnost nebo také smart home. Podívejme se na inteligentní dům trošku podrobněji a na jeho výhody.

Co je to inteligentní dům

Chytrý dům vám zajistí optimální prostředí, které je přizpůsobeno pro člověka tak, aby měl co největší komfort a zároveň byl v naprostém bezpečí. Dům by měl být efektivní jak energeticky, tak i ekonomicky. Dalo by se říci, že z venku inteligentní dům v podstatě nerozlišíte od domu normálního.

Celá chytrá domácnost je řízena centrálním systémem, jenž se nazývá srdcem inteligentní domácnosti. Tento systém vám zařídí veškerý automatický chod domu, který můžete pohodlně ovládat z jakéhokoliv zařízení přes aplikaci v mobilním telefonu, tabletu či počítače.

Výhody inteligentní budovy

Jedna z největších výhod je, že dům funguje jako jeden velký celek. Tím vám bude ušetřeno mnoho času a energie. Jedním kliknutím se staráte o veškeré činnosti domu jako je větrání, teplota, osvětlení, zabezpečení kamer, a to vše z pohodlí odkudkoliv. V podstatě si jednoduše nastavíte program a ten pracuje za vás.

Pohodlí

Představte si, že ráno vstanete a nemusíte vůbec nic, automatika se o vše postará za vás. Venku na zahradě se vám spustí zavlažování trávníku, vytáhly se žaluzie či zapnula hudba. To vše byste normálně museli udělat ovšem díky inteligentnímu domu nemusíte vůbec nic. Další komfort, který vám usnadní smart home je ten, že při odchodu sám zeslabí například topení a před příchodem by zase dům sám od sebe teplotu zvedl. Další skvělou výhodou je například zavření oken při zhoršeném počasí, zakrytí bazénu nebo poplašené kouřové zařízení. To vše se dá zařídit jedním nastavením, nebo klikem na telefonu.

Bezpečnost inteligentních domů

Každého napadne, zda je takový dům bezpečný. A věřte, že můžete naprosto klidně spát, protože dům se o vaše bezpečí stará naprosto automaticky a o všem neobvyklém vás bude ihned informovat. To je velmi výhodné, pokud jste někde pryč. Dům vás pomocí aplikace okamžitě upozorní a vy se můžete okamžitě podívat co se děje.  

Pokud máte v domě kamerový systém můžete se kdykoliv přes chytré zařízení podívat, zda je vše, jak má být a v bezpečí. A následně informovat polici či bezpečnostní agenturu, zda se jedná o planý poplach, nebo o nedovolené vniknutí.

Menší náklady

Jistě do inteligentního domu budete muset investovat, ovšem tato investice se vám v celkovém přepočtu rozhodně vyplatí, a to nemluvě o ušetřeném času, kterého máme stále méně a méně. Jenom to, že chytrý dům sám od sebe vyhodnotí, kdy ubrat topení či přidat vám bude šetřit velké peníze. V jednom kliku se dozvíte vše o vaší spotřebě plynu, vody a elektřiny. Spočítá vám také veškeré náklady za spotřebiče, osvětlení a vy přesně budete vědět, zda vám něco nedělá zbytečné náklady.

Shrnutí největších výhod

  • Ovládání celého domu aplikací z chytrého zařízení
  • Vzdálený přístup a dohled odkudkoliv
  • Veškeré technologie spolu spolupracují
  • Pohodlí a úspora času díky nastaveným automatickým funkcím
  • Bezpečnost a okamžité upozornění

V dnešní době už se do všech nových budov a domů pomalu, ale jistě začínají inteligentní domácnosti realizovat už při stavbách a je na ně myšleno v projektech. Ušetřené peníze a čas, to vše nahrává tomu, že do pár let bude většina domácností kvůli svým velkým výhodám inteligentní domácnosti využívat.

Photo by Ihor Saveliev on Unsplash


Scroll to Top