Kde investovat do akcií, jak zhodnotit peníze a nestat se obětí inflace

Kde investovat do akcií, jak zhodnotit peníze a nestat se obětí inflace

Ukážeme vám možnost, kde investovat do akcií. V bance jsou vaše peníze možná v bezpečí. Velkého zhodnocení se tady ale nedočkáte. Hodnoty úroků na běžných účtech dnes prakticky všude začínají velkou a kulatou nulou. Zásadní otázka tak zní: jak zhodnotit peníze, které by jinak zůstaly napospas inflaci? O investování slyšel v dnešní době už snad každý.

Investování je cesta, jak zhodnotit malé i větší úspory

Akcie, indexy, dividendy a další pojmy z oblasti kapitálových trhů mohou působit poměrně složitě. Princip investování je však jednoduchý – s pomocí vašich volných peněz nakoupíte cenné papíry a vytvoříte diverzifikované portfolio. To je soubor akcií většího množství firem z různých oborů a regionu. 

Případný neúspěch jedné akcie se prostě vyváží ziskem ostatních. I přesto sice existuje určité riziko ztráty. Nicméně, v dlouhodobém horizontu ceny akcií téměř vždy rostou a vy můžete za čas svoje portfolio prodat za vyšší cenu a se ziskem.

Plusem jsou také dividendy, neboli podíl na zisku. Jde o několik málo procent, na první pohled žádná sláva. Pořád ale lepší varianta než v bance. V součtu za dlouhá léta jde navíc o velmi příjemný bonus, který se vám pravidelně připisuje na investiční účet. Dividendové akcie vám mohou v budoucnu tvořit část vašeho pasivního příjmu.

Zapomenout nesmíme ani na daňové výhody. Po třech letech držení akcie nezaplatíte ani korunu na daních z prodeje. Prodeje akcií do 100 tisíc ročně jsou od daní osvobozené úplně, což je jasný žolík hlavně pro drobné investory. Pokud svěříte vaše investice do správy Portu, na konci každého ruku obdržíte podrobný a přehledný výpis veškerých transakcí, včetně potvrzení pro správce daně.

Technologie a inovace vyrostly raketově vzhůru

V posledních letech patřily technologické firmy k nejlepším způsobům, jak zhodnotit peníze všech typů investorů. Je to nyní skvělá příležitost, kde investovat do akcií. Společnosti zabývající se elektromobilitou či ekologickými zdroji energie nebo například kryptoměny se staly naprostým trhákem, který šťastlivcům přihrál desítky i stovky procent zisku. Žádná záruka na pokračování tohoto trendu samozřejmě neexistuje, čísla to jsou ovšem velmi impozantní.

Kde investovat do akcií, jak zhodnotit peníze investice do technologií

Jak a kde investovat do akcií tématickým investováním pomocí fondů?

Fondy nakupují akcie za vás. Vy se „pouze“ podílíte na zisku a nízkých poplatcích za jejich správu. Díky tomu nemusíte nijak přemýšlet nad složitým výběrem akcií. Vaši investici „jedním vrzem“ zacílíte do perspektivních oborů dle vašeho přání.

Dobrých výsledků v posledních letech dosáhly fondy zabývající se udržitelným rozvojem, biotechnologiemi, farmacií a inovativní medicínou nebo akciovými indexy. Prohlédněte si možnosti pravidelného investování do vámi vybrané investiční strategie. 

Poněkud výhodnější než klasické fondy nabízené bankou jsou tzv. ETF fondy, neboli fondy obchodované přímo na burze. Na rozdíl od bankovních produktů jde, zjednodušeně řečeno, o balík akcií, který můžete nakupovat a prodávat kdykoliv bez omezení.

Výhoda je zde jasná – nižší cena než při nákupu jednotlivých akcií a výrazně nižší poplatky než u klasických bankovních fondů. V Portu máte možnost investovat jak v českých korunách, tak v eurech.

ETF jsou velmi elegantní způsob, jak zhodnotit peníze na akciovém trhu prakticky bez nutnosti cokoliv o akciích vědět. Každý fond je zaměřený do určitého oboru, geografické oblasti nebo ekonomiky. S ETF můžete investovat i do zlata nebo stříbra a profitovat na vzestupu jeho hodnoty aniž byste museli kupovat trezor na zlaté cihly! 

kde investovat do akcií nejlepší dividendové akcie

Možnosti zhodnocení vkladů jsou zkrátka velmi široké a nemusíte zdaleka být milionář abyste svoje peníze nechali pracovat. Výška výnosu ale vždy jde ruku v ruce s mírou rizika, které musíte při investování podstoupit. Už víte kde investovat do akcií prostřednictvím profesionálů?

Prohlédněte si podrobnosti spojené se založením investičního účtu a možnostech investování na portu.cz

Photo by Yiorgos Ntrahas on Unsplash


Scroll to Top