Jaká je nejlepší zrcadlovka pro začátečníky zjistíte podle několika parametrů

Jaká je nejlepší zrcadlovka pro začátečníky zjistíte podle několika parametrů

Jaká je nejlepší zrcadlovka pro začátečníky, záleží na několika důležitých faktorech. V následujícím článku zjistíte, na co se zaměřit.

Velikost snímače je zásadním parametrem

Když fotíte digitální fotografii, světlo prochází objektivem a pak zasáhne snímač. Právě ten zachytí výsledný obraz. Snímače jsou vyráběné v různých velikostech. V chytrém telefonu jsou velmi malé, v zrcadlovkách výrazně větší. Velké snímače jsou lepší z několika důvodů. Fotky pořízené prostřednictvím většího snímače mají vyšší rozlišení. Také zvládají zpracovat fotku i při horších světelných podmínkách. I když se množství světla vcházejícího do foťáku nezmění, větší plocha snímače má víc prostoru pro sesbírání veškerého možného světla. Navíc umožňují snadněji získat měkké, rozostřené pozadí na fotografii.

V případě zrcadlovek jsou dva typy snímačů. APS-C je menší, ale nejčastěji nejlepší volbou pro začínající fotografy. Jsou jím vybaveny lépe cenově dostupné foťáky, které mají snadnější ovládání. Celoobvodový nebo 35 milimetrový snímač je o něco větší, ale obvykle bývá v profesionálních přístrojích. Důležité je o nich vědět do budoucna, pokud už teď plánujete vývoj a museli byste kvůli tomu měnit celý foťák. Naopak počet megapixelů, který bývá udávaný jako zásadní ukazatel kvality, není bez velikosti snímače vypovídajícím ukazatelem.

Jak má být foťák rychlý, ovlivňuje druh fotek

Několik druhů rychlosti u foťáku také ovlivňuje výsledné fotky. Rychlost sekvenčního snímání je udávána jako „fps“ (frames per second – snímky za sekundu) a neměla by se dostat pod hodnotu 4. Pro začátečníky je dostačující i rychlost okolo 5-7 fps. Ale pokud chcete fotit dynamické nebo sportovní okamžiky, měla by být aspoň 10 fps. Také byste měli zvážit i rychlost závěrky, která na určitý čas propouští světlo k pořízení snímku. Začátečníci si vystačí se rychlostí okolo 1/1400, vyšší rychlosti vyžadují hodně světla, takže byste museli fotit jen venku.

Jaká je nejlepší zrcadlovka pro začátečníky: vybrat jen tělo nebo i s objektivem?

Jakmile jste se rozhodli pro zrcadlovku, čeká vás ještě jedna volba: vybrat celou sadu nebo jen tělo přístroje? Většina začátečníků volí rovnou celou sadu. Ty jsou výborné, protože pokrývají rozsah zoomu, obvykle 18 až 55 milimetrů. Jsou cenově dostupné a dobrou pomůckou v začátcích fotografování.

Tyto sady mají ale své limity u clony (určuje, jak je široký otvor v objektivu), které jsou kolem f/3,6. Širší clona, například f /1,8 je lepší pro fotografování při horších světelných podmínkách nebo pro rozostřenější pozadí. Jaká je nejlepší zrcadlovka pro začátečníky tak závisí i na tom, jestli chcete investovat víc a mít hned od začátku výrazně kvalitnější fotky.

Photo by Jamie Street on Unsplash


Scroll to Top