Jak zjistit, zda je váš Mac zavirovaný

Jak zjistit, zda je váš Mac zavirovaný

Pokud jste si mysleli, že antivirový software na vašem Macu není potřeba, zamyslete se znovu. Rostoucí hrozby způsobily, že všechny počítače jsou náchylné k virům a malwaru – včetně těch s macOS. Software společnosti Apple sice tradičně odvádí skvělou práci při ochraně zařízení, ale přidání další vrstvy obrany je užitečné už jen kvůli většímu klidu. 

Pokus již existují jisté projevy toho, že se váš počítač nakazil, můžete podniknout již nyní kroky, aby byl počítač v budoucnu lépe chráněn.

  • Nejlepší antivirový software pro Mac na rok 2021

Známky toho, že můžete mít problém

Infikované počítače vydávají různé červené vlajky, které naznačují, kdy se jedná o nějaký problém. Váš počítač pravděpodobně nebude vykazovat všechny příznaky, ale alespoň některé z nich. 

Mezi ně patří:

  • Nejjasnějším signálem, že váš počítač mohl zasáhnout virus, je to, že pracuje mnohem pomaleji než obvykle.
  • Dalším znamením, že se něco stalo, může být nečekaná změna domovské stránky webového prohlížeče. Nové panely nástrojů v prohlížeči Safari by také mohly naznačovat, že se jedná o problém, Houstone.
  • Dalším příznakem by mohly být neočekávané reklamy nebo vyskakující bezpečnostní upozornění. Klikání na adware je spíše otravné než vyloženě nebezpečné, ale přesto je potřeba ho odstranit.
  • Nemožnost otevřít soubory na vašem počítači nebo systémová nastavení na Macu je hlavním signálem, že věci nejsou v pořádku.

Co můžete nyní udělat

Pokud jste přesvědčeni, že váš počítač obsahuje malware, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou problém vyřešit. První krok závisí na tom, zda již máte na počítači nainstalován antivirový softwarový program. Pokud ano, okamžitě spusťte kontrolu systému a zjistěte, zda problém odhalí. Ujistěte se, že tento software používá nejnovější aktualizaci. Pokud ne, nezapomeňte ji nainstalovat. Pokud byl detekován škodlivý malware, postupujte podle pokynů pro jeho odstranění od poskytovatele antivirového programu. 

Bez nainstalovaného antivirového programu můžete provést další kroky k vyřešení problémů. Po jejich provedení proveďte restart počítače.

Nejprve se podívejte do složky „Aplikace“ na svém Macu a najděte neznámé softwarové programy. Odstraňte tyto aplikace přetažením do složky „Koš“ a poté kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti „Vysypat koš”.

Měli byste také odstranit vše ve složce „Stažené soubory“. Právě zde se nacházejí soubory stažené z internetu.

Následně se podívejte na přihlašovací položky v počítači. Přejděte do okna „Předvolby systému“, klikněte na položku „Uživatelé a skupiny“ a vyberte kartu „Volby přihlášení“. Zrušte zaškrtnutí u všech položek, které vypadají podezřele.

Nakonec pokračujte do aplikace „Safari“ a z panelu nabídek vyberte Safari > Předvolby. Zvolte kartu „Obecné“ a zaškrtněte položku „Domovská stránka“. Je správná nebo se jedná o stránku, kterou jste si tam nepřidali? Podle potřeby změňte položku „Domovská stránka“. Dále v Safari > Preferences (Předvolby) klikněte na kartu „Rozšíření“ a zkontrolujte, zda se jedná o ty, které jste nainstalovali. Odstraňte ta rozšíření, která nevypadají správně.

Photo by Azamat E on Unsplash


Scroll to Top