Jak vybrat veslovací trenažér inSPORTline pro domácí fitness

Jak vybrat kvalitní veslovací trenažér insportline

Veslovací trenažér představuje skvělý způsob, jak si zlepšit fyzickou kondici. Jaké jsou jeho výhody a jak si vybrat ten nejlepší trenažér na doma nebo profesionální fitness centra?

Proč cvičit na trenažéru

Trenažéry již nejsou jen výsadou profesionálních sportovců napříč všemi sportovními odvětvími, kteří je využívají na tréninku. Posilovací věž, posilovací lavice a další posilovací stroje se stávají i samozřejmou součástí domácího fitness. Cvičení můžeme zařadit k tzv. aerobním aktivitám. Metabolické procesy i činnost svalů v tomto cvičení probíhá za účasti kyslíku, organismus tedy není vystaven kyslíkovému dluhu. Intenzita tohoto cvičení je střední. Dochází při něm k efektivnímu spalování tuků. Veslovací trenažér se tedy hodí ke kondičnímu tréninku, jehož hlavním cílem je hubnutí. Na trenažéru se zároveň provádí pohyb, jež vede ke komplexnímu posílení řady svalových skupin. Optimální je pak cvičit 3x týdně.

Jak vybrat nejlepší veslovací trenažér

Požadovaná zátěž se vytváří několika způsoby. Základním řešením jsou trenažéry odporové. Vytvoření odporu je zajištěno gumovými expandéry. Pro příležitostné využití je kvalita mechanismu dostatečná. U nejlepších veslovacích trenažérů pro běžné domácí využití jsou adekvátním řešením magnetické brzdy. Brzdný systém je tvořen magnety, které se umísťují k zátěžovému kolu. Podobně rozšířený je hydraulický veslařský trenažér vybavený hydraulickými písty. Protože obsahuje hydraulické tlumiče, říká se mu někdy také tlumičový.

Tlumiče mohou být pevné nebo nastavitelné. I tyto přístroje lze považovat za nejlepší pro domácí využití. Je však potřeba dbát na to, že se vyznačují menšímu rozměry. Nepříliš rozšířené jsou v praxi trenažéry využívající vodní médium. Množství vody v nádržce s lopatkami pak určuje cvičícímu odpor. V tuzemsku se jedná o zařízení, která patří k těm nejlepším a jsou tak spíše doménou profesionální sféry než amatérských cvičenců. Vzduchové trenažéry jako další možné řešení se pro svou hlučnost do domácích podmínek nehodí. Jedná se o profesionální zařízení, která mají své místo opět především ve fitness centrech.

Pojezd

Zásadní je v používání veslovacího trenažéru dále především způsob uložení a konstrukce pojezdu. Ta určuje jednak životnost celého zařízení, ale také jeho hlučnost. V dlouhodobém měřítku je proto vždy výhodnější pojezd s ložisky oproti plastovým kolečkům. Důležitá je i délka pojezdu, a to především ve vztahu k tělesné výšce. Čím je cvičící vyšší, tím by měl být pojezd delší, neboť to umožňuje dostatečné záběry.

Systém regulace zátěže

Systém regulace zátěže je buď mechanický, ovládaný regulačním kolečkem, případně elektronický. Elektronické ovládání je umístěno na displeji, kde svůj veslovací trenažér přehledně nastavujete. Dražší zařízení jsou vybaveny programy, které na základě navoleného profilu trati dokáží regulovat zátěž i automaticky dle různých parametrů, například dle nastavené tepové frekvence. Na displeji se zároveň zobrazují i další hodnoty, jako čas cvičení nebo vzdálenost. Vybrané modely posilovacího stroje nabízejí možnost přímého propojení s aplikací vašeho mobilního telefonu, kde můžete sledovat vaše výkony.

Konstrukce trenažeru

Dostatečně robustní konstrukce určuje životnost celého přístroje. Základní nosnost uváděná výrobci bývá 100 kg. Pokročilejší modely nabídnou nosnost až 150 kg. Laický odhad můžete učinit i podle celkové váhy přístroje, vyšší hmotnost napovídá, že výrobce na materiálu nešetřil a konstrukce je tedy dostatečně kvalitní. Napoví samozřejmě cena, levné přístroje byly na materiálu ošizeny a nejsou vhodné pro pravidelnou intenzivní zátěž. Některé trenažéry mohou nabídnout kompaktní konstrukci, která se dá složit. V případě, že řešíte nedostatek prostoru v domácnosti, tuto alternativu jednoznačně zvažte. Manipulaci se zařízením vám dle usnadní transportní kolečka.

Dostupnost servisu

Vzhledem k robustnosti přístroje je jasné, že jakákoli závada znamená značný diskomfort: Posilovací stroj musíte rozebrat a dopravit do servisu. Zcela klíčová je proto možnost záručního servisu přímo u zákazníka. Zajímejte se také, zda dodavatel nabízí u vybraného modelu také pozáruční servis. U renomovaných značek by to mělo být samozřejmostí. Zaujal vás veslovací trenažér a zvažujete jeho zakoupení? potom už stačí jen trocha motivace, vhodné fitness oblečení a s chutí do toho!

Prohlédněte si širokou nabídku s podrobným popisem jednotlivých modelů.

Foto: © samphotostock.cz / microgen


Scroll to Top