Jak vybrat stínicí techniku do oken a jaké existují možnosti jejího ovládání

Veškerá stínicí technika má za úkol ochránit vaše příbytky před zbytečným přehříváním. Umí toho ale mnohem více. Stačí se jen rozhodnout pro správnou kombinaci. Pak získáte pomocníka, který bude optimálně regulovat teplotu, průnik světla, ale může vás ochránit i před zloději. Po jakých roletách či žaluziích sáhnout?

pastedGraphic.png
Venkovní stínicí technika dokáže efektivně pracovat za vás. 

Okenní žaluzie a rolety: co byste o nich měli vědět?

Při výběru stínící techniky narazíte na základní dělení:

  • vnitřní stínicí technika,
  • vnější stínicí technika.

Vnitřní stínicí technika

Pomocníci pro vnitřní stínění se dělí na okenní žaluzie a rolety. Vnitřní žaluzie do oken jsou oblíbené především díky své nízké pořizovací ceně, jednoduché instalaci a nenáročné údržbě. Váš interiér chrání pouze před vstupem přímého slunečního světla, ale nikoliv před teplem. Proto nedokážou zabránit přehřívání interiéru. Okenní rolety jsou zpravidla látkové a jejich hlavním posláním je chránit interiér před přímým slunečním svitem.

Vnější stínicí technika

Stejně jako vnitřní i vnější stínění se dělí na žaluzie a rolety. Pro předokenní stínění se v dnešní době rozhoduje čím dál více majitelů nemovitostí. Vědí totiž, že jen díky němu si dokážou doma udržet rozumnou teplotu během celého roku. Dokonale zateplené novostavby snižují nároky na vytápění. Problém může nastat u velkých prosklených ploch, přes které se bez funkční stínící techniky může interiér zbytečně přehřívat jak v létě, tak v zimě. V porovnání s vnitřní stínící technikou dokážou předokenní žaluzie či rolety zachytit podstatně větší část tepelného záření ještě před tím, než pronikne do interiéru.

pastedGraphic_1.png
Rolety se postarají o absolutní tmu.
  • Venkovními žaluziemi si můžete optimálně regulovat světelné podmínky v místnosti. Navíc vám poskytují možnost naklápění lamel. Nabízí lepší ochranu soukromí, v případě automatizace větší úsporu energie a možnost manuálního i inteligentního ovládání. Musíte však počítat s tím, že nedokážou vytvořit absolutní tmu a jsou méně odolné proti větru.
  • Venkovní rolety dokážou vytvořit absolutní tmu, a navíc fungují jako bezpečnostní prvek. Dokážou snížit pronikání hluku do příbytku, jsou odolné proti větru a poskytují dokonalou ochranu soukromí. Stejně jako u žaluzií také u rolet se můžete rozhodnout mezi manuálním či inteligentním ovládáním. Drobnou nevýhodou předokenních rolet je to, že neumožňují regulaci propustnosti světla.

Oba dva prvky venkovního stínění plní svoji funkci tepelné ochrany skvěle, nicméně u žaluzií máte větší možnosti, jak je přizpůsobit aktuálnímu počasí. Jejich výhodou jsou totiž naklápěcí lamely. Maximálního potenciálu venkovního stínění dosáhnete jeho kombinací.

Do ložnic se hodí venkovní rolety, které poskytnou absolutní tmu. Uplatnění najdou také u přízemních místností, kde budou fungovat jako bezpečnostní prvek. Venkovní žaluzie se zase hodí do obytných místností, do kterých propustí dostatek světla, ale zároveň poskytnou optimální tepelný komfort. V pergole vám vytvoří soukromí venkovní screenové rolety.

Jakým způsobem můžete venkovní žaluzie a rolety ovládat?

Abyste doma dosáhli optimálního tepelného i světelného komfortu, a navíc využili bezpečnostní potenciál venkovní stínící techniky, je potřeba s ní správně zacházet a umět ji nastavit. Jakým způsobem můžete venkovní žaluzie a rolety ovládat?

Mezi základní a nejlevnější ovládání rolet a žaluzií patří tkaničky či kličky. Ovšem toto ovládání vám neposkytne téměř žádné pohodlí. Proto se na trhu objevilo elektrické ovládání stínicí techniky, kdy lidskou sílu nahradily motorky a tlačítka. Jenže držením tlačítka se žaluzie či rolety vytahovaly paradoxně delší dobu než pomocí tkaniček nebo kliček. Díky pokroku technologie byla tlačítka nahrazena řídícími jednotkami, kdy stačí jeden stisk a stínění se samo vyroluje či stáhne.

Další možností pohodlného ovládání je dálkový ovladač, díky kterému můžete stínění ovládat třeba z křesla. Nesmíte však zapomenout, kam ovladač položíte, a rychle jej najít mezi dalšími ovladači domácí elektroniky. Maximální komfort ovšem za nemalý peníz přináší možnost centrálního ovládání stínicí techniky třeba v celé místnosti či domě. Nechybí ani ovládání pomocí mobilní aplikace. Stínicí systémy, které tento způsob ovládání podporují, se nazývají chytré stínění. Nepotřebujete žádná tlačítka ani ovladače.

pastedGraphic_2.png
Žaluzie lze ovládat dálkovým ovladačem. 

Automatické ovládání a inteligentní řízení

Mezi nejoblíbenější řešení patří automatické ovládání od Loxone, díky kterému se nemusíte prakticky o nic starat. Miniserver od Loxone zná polohu slunce a přesný čas jeho východu i západu, čemuž přizpůsobí nastavení žaluzií či rolet. Pokud využíváte meteostanici či větrné čidlo, dokáže Miniserver stínění nastavit v závislosti na údajích z nich získaných. V případě prudkého větru a bouře nebo nízkých teplot dokáže žaluzie vytáhnout, aby předešel jejich poničení. Kromě toho je možné chytré stínění napojit na alarm a simulovat vaši přítomnost v domě i v době, kdy jste třeba na dovolené.

Díky propracované automatizaci dokáže vnější stínění v budově udržovat optimální světelné i tepelné podmínky. V zimě navíc umožní co nejlépe využít teplo ze slunečních paprsků, čímž se vám snižují náklady na vytápění. Využijte potenciál venkovní stínící techniky na maximum.

Toto je komerční sdělení. trefitech.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Foto: loxone.com