Jak se stát digitálním nomádem, cestovat a pracovat na dálku

Jak se stát digitálním nomádem, cestovat a pracovat na dálku

Pořád na dovolené. Tak by se dal stručně definovat život digitálního nomáda. Současně je ale nutné dodat, že digitální nomád je sice pořád na dovolené, ale i v práci zároveň.

Cestování a práce na dálku

Digitální nomád využívá možnosti práce na dálku k tomu, aby mohl pracovat odkudkoliv po světě a tím pádem i svobodně cestovat a žít. Existují nomádi, kteří vyjíždějí karavanem pouze po Evropě, surfují, lyžují a užívají volnosti. Nejvýraznější skupina digitálních nomádů vyráží do exotických destinací. Nemusí přitom vydělávat výrazně více než kdyby seděli doma. Na rozdíl od nabídek exotických zájezdů je dlouhodobý pobyt ve spoustě zemí překvapivě levná záležitost.

Nízké ceny ubytování a stravy zejména v asijských tropických rájích jim pak umožňují trávit celé měsíce na pláži. Pracují na dálku pro západní klienty a ve výsledku mnohdy i nějaké peníze našetří. Typickou destinací pro digitální nomádství je například Bali. V poslední době začíná být oblíbené indické Goa a obecně všechny další lokality, kde můžete trávit zimu v teple a za minimálních životních nákladů. Volba destinace je čistě na vás, nejvíce obvykle zaplatí za cestu, ale i levné letenky koupíte snadno. Záleží pouze na vašem nomádském výdělku a nákladech, které budete v místě platit. 

Digitální nomád a jeho pracovní náplň

Průkopníky nomádství v moderní podobě se stali programátoři pracující jako externisté pro velké korporace. Posléze se přidávaly další profese, které spojuje pouze jedno – možnost práce prostřednictvím internetu. V éře home office se může zdát, že jako digitální nomádi mohou pracovat téměř všichni. Teoreticky ano, drtivá většina nomádů jsou nicméně tzv. freelanceři, tedy osoby na volné noze.

Jak se stát digitálním nomádem

Stát se digitálním nomádem může kdokoliv. Stačí jen ovládat nějakou z profesí vhodných pro nomádství a dokázat si tím zajistit peníze pro cestování a dlouhodobý život v cizí zemi. Mezi nejčastější nomádské profese patří například:

  • Programátoři
  • Grafici a designéři
  • Překladatelé
  • Učitelé jazyků
  • Copywriteři

Fantazii ohledně výběru profese se ovšem meze nekladou. Nomádským stylem můžete vykonávat prakticky libovolnou práci, která nevyžaduje přítomnost na pracovišti nebo fyzický přísun materiálu či zboží. Odletět na několik měsíců přes půl světa ale vyžaduje hodně odvahy a stabilní přísun zakázek. Pro snazší začátek vaší nomádské cesty můžeme doporučit osvědčený tip:

Začnete pozvolna. Vyražte na týden či dva někam do okolních zemí a zkuste si, jak vám kočovný život sedne a zda se vůbec uživíte. Možná zjistíte, že práce na dálku a cestování není jen idylka. Minimálně zpočátku budete potřebovat daleko více nasazení a sebedisciplíny než v běžném zaměstnání. S velkou pravděpodobností se vám ale nomádství zalíbí a začnete úplně novou životní cestu, která je snem mnohých a pro vás se stane každodenní příjemnou realitou.

Photo by Mike Swigunski on Unsplash


Scroll to Top