Jak naprogramovat svůj mozek pro vytvoření bohatství

jak naprogramovat svůj mozek pro vytvoření bohatství

Mnoho lidí si myslí, že nemohou být v životě nikdy bohatí

To je ovšem velká chyba, opak může být brzo pravdou. Je celkem zřejmé, že větší finanční obnos se zdá být mnohým lidem téměř nedosažitelný. Pokud je však k jeho získání položen včas základní kámen, cesta s cílem vytvoření bohatství může začít. Začít ovšem musí, jak asi správně tušíte ve vaší hlavě.

Všechno začíná ve způsobu myšlení a uvažování. Je to hlavně o tom, jak uvažujete o penězích, jak přemýšlíte o majetku a své vlastní budoucnosti. S určitou disciplínou může mnoho lidí v poměrně krátkém čase nahromadit spoustu peněz. Zde je sestaven seznam 9 tipů, které mohou pomoci přeprogramovat vaše schéma uvažování vedoucí k tvorbě bohatství.

1. Stanovte si jasný cíl

Motivujte se nejlépe svým vysněným, jasně stanoveným cílem. Zjistěte, jaký typ jste a zvolte vhodnou strategii. Stanovte si přesně a jasně sumu, jakou chcete našetřit. Podobný postup je podrobně popsán v knize: Myšlením k bohatství, kterou napsal Napoleon Hill.

Někteří lidé považují jen pouhé představení si velké finanční částky, například jeden milion za dostatečně motivující. Jiné lidi zase na druhou stranu značně demotivují cíle až v daleké budoucnosti.

Pro začátek se doporučuje, abyste si stanovili ke spoření nejprve spíše menší finanční obnos. Stanovte si jej v takové výši, který si můžete dovolit každý měsíc pravidelně odložit.

2. Zůstaňte stát nohama pevně na zemi

Vlastní cíle jsou velmi důležité, ale každý musí také přihlédnout ke svým momentálním možnostem. Naprosto přehnané nároky a požadavky na sebe spíše vezmou sílu, než aby vás poháněly vpřed a vy budete zbytečně frustrovaní. Velké sny ano, ale zůstaňte stát nohama pevně na zemi.

3. Odložte mimořádné finanční příjmy hned stranou

Vánoční prémie, proplacené přesčasy, vrácené daně nebo výhra v loterii. Několikrát do roka vám přistane na bankovním účtu potěšující mimořádná sumička. Pokuste se naučit tyto peníze přehlédnout a odložit je hned stranou.

Na to se hodí mít spořicí účet vedený nejlépe u jiné banky. Své peníze si jednoduše převedete jinam a nebudete v pokušení je hned utratit.
Jak říká staré přísloví: „Sejde z očí, sejde s mysli“. Časem si ani neuvědomíte, že vám něco chybí. Pokud si i do budoucna zvyknete tyto peníze neutratit, jistě vám nebudou ve vašem každodenním životě chybět.

4. V klidu vládne nejen finanční síla

Všechny finanční výdaje rozhodujte a uzavírejte vždy v klidu, když jste spokojeni, nikdy ne pod tlakem nebo ve spěchu. Některá vaše nejen finanční rozhodnutí mohou mít dlouhodobější charakter.

Všechny finanční výdaje rozhodujte a uzavírejte vždy v klidu, když jste spokojeni, nikdy ne pod tlakem nebo ve spěchu. Některá vaše nejen finanční rozhodnutí mohou mít dlouhodobější charakter.

Zbrklé podepsání špatně nastudované smlouvy nemusí být pro vaši osobu či rodinu příliš výhodné. Pojistné smlouvy sjednané před mnoha lety potřebují po čase revizi a případnou aktualizaci dle momentální situace. Nechte si své stávající smlouvy bezplatně prověřit.

5. S půjčkami příliš neotálejte a ani moc neváhejte

Banky a společnosti vydávající kreditní karty chtějí vždy své peníze vrátit zpět, to domnění pochyb. Nechtějí je ale o vás vracet příliš rychle, protože úroky z půjček zajímají každou banku ze všeho nejvíc. Zajímejte se o svůj podrobný plán splácení úvěru, který vám banka navrhla a doporučila. Podle možností splaťte úvěry dříve a ušetříte tak peníze na úrocích.

6. Buďte odvážní a přijměte nejprve menší výzvy

Pokud máte několik půjček, začněte s tou nejmenší, podobně jako při stanovení svých cílů. Nenechte se odradit ani tím, když to bude závazek s výše nasazenou laťkou a začněte prostě jednat hned. Postupně tak rychleji umoříte dluh a nebudete mít do budoucna svázané ruce k vytvoření bohatství. Dnes je možnost převodu nebo sloučení více stávajících půjček. Jiná banka může nabídnout půjčky výhodněji, porovnejte si je.

7. Na cestě k vytvoření bohatství musíte být svědomití

Někteří lidé považují za obzvláště obtížné odkládat si část peněz z výplaty stranou. Zkrotit vlastní emoce může být někdy složité. Obzvláště když na vás útočí marketingové firmy z webových stránek, televizních obrazovek a dalších médií. Bez ustání vám předhazují nové a nové nabídky nejvýhodnějších produktů a služeb všeho druhu.

Lidský chtíč po vlastnění nejnovějšího modelu iPhonu z dílny Apple nebo nového modelu televizoru, či automobilu, nezná konce. Co se tak vydat z zimě na exotickou dovolenou za výhodnou a nízkou splátku?
Některé věci člověku prostě nedají klidně spát. Soustřeďte se plně na cestu ke zvolenému a vysněnému cíli. Naučte se rozlišovat mezi tím, co chcete a co skutečně potřebujete.

8. Nevracejte se do minulosti

Možná jste právě v posledním tahu vyrovnat dluh. Máte tu výhodu, že jste zvyklí na jeho postupné umořování vydat pravidelně každý měsíc určitou částku ze svého platu.

Zachovejte si tento jednoduchý zvyk a po zaplacení poslední splátky dluhu pouze změňte trvalý příkaz na stejnou částku, která ale bude mířit přímo na váš nově založený spořicí účet vedený nejlépe v jiné bance. Uspořené peníze se mohou stát základem pro budoucí vytvoření bohatství.

9. Šetřete na později

Mnozí se těší, jak si užijí svoji penzi. Za předpokladu, že budou mít naspořenou odpovídající finanční částku tomu tak skutečně může být. Na státní důchod se vlivem demografické krize ale nelze úplně spoléhat.

Zvolte si konečnou sumu, jakou chcete mít pro svoji penzi našetřenou a začněte hned spořit. Můžete se nechat motivovat třeba tím, jak chcete svoji penzi prožít. Nejlepší je začít již od mládí a naučit se měsíčně pravidelně odkládat menší částky a postupně je v průběhu let zvyšovat.

Penízky se na penzijním účtu úročí a dělají bez práce další peníze. V současné době jsou úroky na spořicích účtech takřka nulové. Za zvážení stojí možnost investování volných finančních prostředků do cenných papírů.

Mnoho lidí může namítnout, že se penze své penze nedožijí. Mnohem horší ale bude, když se jí dožijí a spolehnou se pouze na státem vyplácenou rentu. Investujte pravidelně část svého výdělku prostřednictvím odborníků po fondů a užijte si penzi podle svých představ.

Foto: © Samphotostock.cz / konstantynov


Scroll to Top