Jak LED osvětlení změní váš život

V novém tisíciletí se novým zdrojem osvětlení stává stále populárnější LED technologie, protože má proti starším zdrojům světla spoustu výhod. 

LED (z anglického Light-Emitting Diode = dioda emitující světlo) je elektronická polovodičová součástka. Pásmo spektra záření diody je závislé na chemickém složení použitého polovodiče. LED jsou vyráběny s pásmy vyzařování od skoro ultrafialových, přes různé barvy viditelného spektra, až po infračervené pásmo.

Různé barvy světla. Photo by Stephen Kong on Unsplash
.

Protože není možné přímo emitovat bílé světlo, pravé bílé LED využívají luminoforu. Luminofor je látka schopná pohlcovat energii a následně ji vyzařovat ve formě bílého světla. Jednou z jejích hlavních výhod je schopnost dosáhnout libovolné požadované barvy světla bez nutnosti dalších filtrů přeměňujících bílé světlo na červené, modré nebo zelené.

Pokud je však kvalita LED svítidla a fosforu nedostatečná, barva světla se v průběhu času začne od původního měnit. Nakupujte proto pouze osvědčené produkty s certifikáty v značkových obchodech, které potvrzují kvalitu vybraných svítidel.

Dlouhá životnost, ekonomické výhody a šetrnost k přírodě

LED osvětlení postupně nahrazuje dosud používané žárovky a další zdroje osvětlení. Ve srovnání s klasickými žárovkami mají LED světla mnohem delší životnost – v průměru kolem 50 000 hodin a při průmyslovém využití až 100 000 hodin. Při výběru se tedy zamyslete nad použitím LED osvětlení. Zejména tam, kde potřebujete svítit dlouhodobě, je nutné vybrat světlo, které bude správně chlazeno.

Doba, kdy budete potřebovat vyměnit starou žárovku nebo zářivku za novou, se dá odhadnout podle toho, že se začne intenzita světla snižovat. Nestane se jako u klasických žárovek, že by světlo přestalo svítit najednou a vy jste museli tápat ve tmě a mohli si způsobit škodu nebo i zranění.

S dlouhou životností souvisí také ekonomické výhody a ochrana životního prostředí. Tyto žárovky oproti svým wolframovým předchůdkyním významně přispívají ke snižování emisí oxidu uhličitého. Ve srovnání s klasickými žárovkami navíc zdroje s LED technologií spotřebovávají mnohem méně elektřiny. Díky tomu lze zaplatíte za elektrickou energii až o 90 % méně.

Investice do LED osvětlení se vrátí za pár měsíců. Photo by Sidekix Media on Unsplash

Na první pohled se může zdát, že počáteční investice do LED osvětlení je vysoká. Technologie LED ale dokáže ušetřit až 80 % nákladů na energii, takže se brzy vrátí. Například v běžném bytě 3+1 a při době svícení 5 hodin denně a ceně 4,50 Kč za kWh můžete při výměně klasických žárovek za LED světla ušetřit až 5 675 Kč ročně. Pořizovací cena všech LED žárovek v bytě byla v tomto modelovém případě 1 866 Kč. Investice do LED osvětlení se tedy vrátila již za 4 měsíce.

K dalším výhodám LED technologie patří možnost připojení svítidel k LED osvětlovacím systémům, které umožňují pohodlné ovládání jednotlivých světel. Díky změně intenzity, barvy a barevné teploty bílého světla se stává atraktivnějším zdrojem osvětlení a vytváří zajímavé efekty.

Typy LED světel a kam se hodí

S LED světly se už dnes setkáme všude – v domácnosti, na zahradě, u příjezdové cesty, v autě, ve firmách a průmyslových objektech… Jednoduše můžeme LED osvětlení rozdělit na venkovní a vnitřní. Kombinovat můžeme různé typy osvětlení tak, abychom měli vždy světelnou pohodu, jakou zrovna potřebujeme, na všechny činnosti, kterými se zrovna zabýváme.

Do kuchyně si určitě nezapomeňte pořídit LED osvětlení kuchyňské linky, abyste dobře viděli na přípravu jídel. Nejvhodnější jsou LED pásky nebo bodovky s ideální barvou světla – denní bílou. Nad jídelní stůl se hodí nejlépe centrální velké světlo.

Do obývacího pokoje si pořiďte kombinaci světel jednoho centrálního světla s teplou bílou barvou, lampičky na čtení s denní bílou barvou, náladové osvětlení, může být i barevné, a LED pásku za televizi.

LED pásky pro různé využití. Zdroj: Ledsolution.cz

Ložnici nejlépe osvětlíte teplou bílou barvou centrálního lustru nebo světelné lišty. Světlo by mělo být zastíněné, aby vás neoslňovalo. A na nočních stolcích vám správně vybrané lampičky poskytnou dost světla na večerní čtení a zároveň nebudou rušit partnera.

V koupelně využijete zrcadlo s LED osvětlením v neutrální denní barvě, abyste dobře viděli na úpravu svého zevnějšku, až půjdete do práce nebo za zábavou. Hlavní centrální světlo vám posvítí i do dalších zákoutí. V této místnosti musíte myslet na dostatečné bezpečnostní krytí proti vodě podle jednotlivých zón, kde se světla budou nacházet.

Na chodbě a na schodech využijete stropní a nástěnná světla, také LED pásky na zábradlí nebo přímo na schody. Světla v těchto místech doporučujeme doplnit o pohybová čidla, která se rozsvítí, když zaznamenají pohyb, a pak zase zhasnou.

Světlo na chodbu s pohybovým čidlem. Zdroj: Ledsolution.cz

Na zahradu, ke dveřím, k příjezdové cestě použijete venkovní světla, která mají bezpečnostní krytí IP44 až IP68 proti prachu a vlhkosti. Posvítit si můžete na terase, v pergole, i v bazénu nebo rybníčku, do záhonků se vám budou třeba líbit LED svítidla, která se dají zapíchnout do země. Reflektory, světelné řetězy nebo LED pásky ozdobí vaši terasu na zahradní slavnost.

Dalším typem LED světel jsou protipožární svítidla, která jsou vybavena vysoce účinnými LED čipy, které nabízejí až 80 % úspory energie, IP65 chráněním pro venkovní použití a pružinovými svorkami pro bezpečnější instalaci a snadnou údržbu.

V provedení LED je možné pořídit i doplňkové či náladové osvětlení, mezi které patří LED pásky či nejrůznější dekorativní světla jako třeba světelné řetězy nebo sochy. Těmi vytvoříte speciální atmosféru pro zvláštní příležitost, ať už v domě, nebo na zahradě.

Bezpečnost a další výhody LED světel

  • Úspornost, extrémně vysoká životnost, okamžitý náběh LED svitu a na základě minimálního zahřívání také absence nebezpečí popálení jsou hlavní výhody, kterými si LED osvětlení získává svou oblibu.
  • LED žárovka elektrickou energii přeměňuje až z 60 % na světlo, nikoli na teplo, neobsahuje rtuť ani jiné toxické látky, je odolná proti nárazům a poškození.
  • Eliminuje nebezpečí infračerveného a ultrafialového záření.
  • Dalším benefitem, který vás mile překvapí, je to, že LED světla vás v létě ochrání před obtížným hmyzem, třeba při posezení v pergole.
  • Věděli jste, že modré LED světlo prokazatelně pomáhá udržovat jídlo čerstvé? Modré světlo má totiž velmi intenzivní antibakteriální účinky.

To, a ještě další výhody vám přinese moderní LED osvětlení. Pocítíte během už pár dní a týdnů, jak se kvalita vašeho života v mnohém zlepší.

Toto je komerční sdělenítrefitech.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Scroll to Top