Jak efektivně zvládnout dovolenou bez finanční úhony

Jak zvladnout dovolenou v klidu

Strávit několik příjemných dní v atraktivní destinaci u moře či malebné chatě na horách je snem každého aktivního člověka. Každý chce bezpochyby zvládnout dovolenou v klidu, protože občas je třeba vypnout nebo prostě vidět či zažít něco naprosto odlišného. Ovšem i dovolená jako každá jiná činnost vyžaduje plánování a pečlivou přípravu. Kromě slušivých plavek, dobrodružné knížky či svetru pro chladné počasí je nutné pamatovat i na finanční aspekty dovolené. Čemu se v cizině vyvarovat a na co si dát pozor?

Peníze si vyměňte před cestou na našem území

Pokud se chystáte vyrazit kromě Evropy i do exotických zemí, proveďte směnu prostředků raději na našem území. Kurz, který vám v cizině nabídnou, nebude natolik výhodný. Navíc se vystavujete riziku, že v mimoevropských destinacích bude problém se směnou české koruny jako takové. Pro tento případ je vhodné mít k dispozici i určitou hotovost v eurech či dolarech, jež jsou univerzálnější.

Ověřte si kurz své banky

Před odjezdem na vysněnou dovolenou si najděte chvilku na ověření kurzu české koruny. Vaše domovská banka by vám měla nabídnout výhodnější směnu. Zároveň se podívejte také na kurz eura. Od něj se odvíjí i kurzy dalších měn. Máte-li v úmyslu měnit větší hotovost, může rozdíl v kurzu činit i několik set korun. Pro směnu hotovosti v cizině využijte raději banku než směnárnu nebo službu pouličního prodejce.

Nenoste veškerou hotovost či všechny platební karty s sebou

Pokud chcete zvládnout dovolenou v klidu i po stránce finanční, rozdělte si svoji finanční hotovost. Peníze je lepší rozdělit a mít je uložené na více místech nebo ve více peněženkách. Nenoste u sebe veškeré finanční prostředky či karty. Zneužitá nebo zablokované karta představuje pro svého držitele nepříjemnou komplikaci, obzvláště v zahraničí. Pokud máte právě novou platební kartu je vhodné s ní alespoň jedenkrát před cestou zaplatit a přesvědčit se o její funkčnosti. Pokud dojde k situaci, že jste okradení, je na místě znát kontakt na hotline banky a kartu co nejdříve zablokovat. Také není rozumné nosit s sebou v peněžence kromě karty také lísteček s PINEM k dané kartě.

Pozor na poplatky i nevýhodné kurzy při výběru z bankomatu v cizině

Při výběru hotovosti z bankomatu v cizině si buďte vědomi možného poplatku ve výši i přes sto korun. Bankomat vás předem na tento fakt upozorní. Tento poplatek vám může být naúčtován ze strany provozovatele bankomatu. V takové situaci zkuste výběr přerušit a pokusit se o výběr z jiného bankomatu o ulici dále. Proto je také vhodné mít předem zjištěné, které bankomaty v zahraničí si například žádné poplatky neúčtují. Dalším rizikem je směnný kurz, který vám provozovatel bankomatu v zahraničí nabídne. Zpravidla bude mnohem horší, než vám nabídnou ve směnárně či domovské bance v ČR.

Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění

Mít zajištěnou kvalitní lékařskou pomoc při nemoci či úrazu pro všechny účastníky dovolené je také nezbytnou podmínkou pro její poklidný průběh. Myslete také na další možné problémové situace. Na místě je také sjednání pojištění právní ochrany či pojištění zavazadel. Cestovní pojištění si můžete uzavřít i sami přes webovou aplikaci. Také je dobré se o ně zajímat u své banky. Ta vám může nabídnout jeho sjednání za výhodných podmínek nebo tuto službu mít zahnutou při užívání specifické platební karty.

Nejdůležitější zásadou pro bezpečnou dovolenou je být vždy ostražitý. Kromě finančních rizik vás na zahraniční dovolené mohou postihnout i nesnáze odlišného charakteru.

Foto: © Samphotostock.cz / endhals