Inteligentní domácnost vám ulehčí každodenní život

chytrá domácnost - smart home

Chytrá domácnost spojuje různá zařízení v domácnosti, která se zapínají nebo vypínají podle vašich požadavků a umí i samy reagovat na změnu situace. Ulehčují a zpříjemňují váš každodenní život. Vaše elektronická zařízení a spotřebiče spolu díky WiFi internetovému připojení a takzvanému mostu (bridge) mohou komunikovat, a pokud se vyskytne problém, umí jej i vyřešit.

Připojení je možné i přes Bluetooth, ale to je dost limitované vzdáleností. Nejvýhodnější je ovládání pomocí zařízení, které máte pořád doma (tablet nebo chytrá televize), protože můžete svou domácnost ovládat odkudkoli.

Chytrá domácnost vyřeší spoustu věcí za vás díky automatizaci

Chytrá domácnost neznamená ale jen ovládání přístrojů z jednoho zařízení, ale hlavně nastavení automatických procesů. Přizpůsobíte si tak domácnost svému rytmu a svým potřebám.

První možností je, když inteligentní domácnost zareaguje na konkrétní změnu podmínek. Například, když začne svítit slunce do místnosti, automaticky se zatáhnou závěsy. Při poklesu teploty systém sám zapne topení nebo naopak v létě klimatizaci, když je moc teplo.

Dalším způsobem je nastavení v závislosti na vaší činnosti. Takže když odejdete z domu, vypnou se nepotřebné elektrické zásuvky a automatický vysavač začne čistit podlahy. Nebo když jdete spát a zhasnete světlo v ložnici, systém zkontroluje, jestli je zamčený dům.

Můžete si také nastavit jednotlivé scény pro konkrétní činnosti. Při sledování večerních zpráv nebo seriálu se zapne televize a ztlumí světla. Stejně tak se může vypnout audio a rozsvítit lampa, pokud si chcete číst či se začne napouštět vana a zapne hudba, když chcete relaxovat v koupelně. Automatizace domácnosti se může měnit v závislosti na vašich aktuálních potřebách a dostupných kompatibilních přístrojích.

Propojením chytré domácnosti s hlasovými asistenty jí všechny požadavky řeknete

Přístroje ovládané přes hlasové asistenty, kterým může být například Apple homepod, vám celou kontrolu domácnosti usnadní ještě víc. Nevýhodou zatím zůstává, že ovládání v češtině není zatím dostupné. Ale základní fráze se doučíte i bez znalosti angličtiny.

Ovládací systém si vyberte i s ohledem na jednotlivé přístroje

Při výběru samotného systému pro smarthome si můžete celé řešení objednat u jedné firmy, která vše zapojí. To se hodí v případě, kdy máte rozmyšlené všechny prvky a pořizujete celou chytrou domácnost najednou. Nebo si vyberete ovládací systém a k němu pak můžete přidávat konkrétní přístroje a spotřebiče. Toto řešení je ideální pro všechny, kdo si už oblíbili konkrétního výrobce, nebo chtějí prvky chytré domácnosti přidávat postupně. Je ale důležité, aby každý nový prvek byl kompatibilní se stávajícím systémem. Proto si nejdřív zkontrolujte podporu pro váš systém, bývá viditelně označený už na balení výrobku.

K největším a nejrozvinutějším systémům, které si můžete pořídit sami a které s vámi umí komunikovat i pomocí hlasových příkazů, patří:

  • Apple HomeKit: systém pro ovládání chytré domácnosti od Apple a dá se s ním spárovat velké množství značek přístrojů. Funguje díky aplikaci Domácnost, kterou si můžete nainstalovat do smartphonu, ale ještě lépe do tabletu nebo chytré televize. Homekit Apple můžou využívat všichni členové domácnosti s úpravou oprávnění (například dětem můžete omezit ovládání trouby nebo garážových vrat). Hlasovými příkazy se ovládá skrze známou virtuální asistentku Siri, která na systému iOS funguje.
  • Amazon Alexa: patří k systémům s nejširší podporou napříč značkami, díky čemu je tak oblíbeným řešením. Hlasovým příkazem ji tak můžete požádat o přehrání filmu, zjištění teploty nebo zhasnutí světel.
  • Google Home a Assistant: jeho propojení s výrobci není tak velké jako u Amazon Alexa, ale díky vyhledávači Google je schopnější v samotné komunikaci a dohledávání dotazů. Například u služby Spotify si umí zapamatovat skladby, které nemáte rádi. Samozřejmě se taky umí propojit s celým systémem a zamknout domácnost, chytrá domácnost umí i upravit teplotu nebo spustit oblíbený seznam skladeb.

Co všechno můžete s chytrou domácností ovládat

Chytrá domácnost a její možnosti se stále rozšiřují, ale obecně se dají rozdělit do těchto oblastí:

  • Správa a zabezpečení domácnosti: díky chytrým zásuvkám můžete kontrolovat zapojení spotřebičů i na dálku, takže se nikdy nebudete muset vracet kvůli zapomenuté žehličce. Nebo je nechat zapnuté jen po dobu, kdy jste doma a ušetřit tak za náklady. Vypínače kromě dálkového ovládání umožňují měnit barvu a intenzitu světla. Přidáním senzorů a nastavení nočního režimu vás například při nočním stávání automaticky doprovodí tlumené světlo. S chytrou domácností máte i větší jistotu bezpečí. Zabezpečit ji můžete zamykáním na dálku a odemykáním na otisk prstu a nainstalováním videotelefonu, s jehož pomocí si prohlédnete, kdo právě zvoní nebo historii návštěv.
  • Domácí spotřebiče: do chytré domácnosti patří už i takové spotřebiče, jako je lednička, sušička nebo vysavač. Při nákupu si tak prostřednictvím ledničky můžete snadno ověřit, co vám doma chybí anebo vám rovnou navrhne recept z dostupných surovin a pohlídá dobu spotřeby na velkém multimediálním displeji. Čas ušetříte i s chytrou troubou a pračkou, které můžete zapnout na cestě domů.
  • Zábava: propojení zábavní elektroniky, jako televize a audiosystému nebo chytrých hraček, je další z možností využití chytré domácnosti. Interaktivní hračky pro děti a psy můžete ovládat na dálku, zatímco jste v jiné místnosti. Zabavíte se ale i jako celá rodina, například při mini basketbalu, kdy hlasový asistent počítá skóre a doplňuje hru světelnými efekty.

Vyberte si hned prvky pro vaši chytrou domácnost!

Foto: © samphotostock.cz / aa-w


Scroll to Top