Hi-tech bioklimatické pergoly: v čem vynikají a co je pro ně charakteristické?

Technologické vychytávky nás doprovázejí na každém kroku a postupem času se stávají přirozenou součástí našeho života. Své zastoupení přitom mají i na poli pergol, díky čemuž vznikly i moderní bioklimatické pergoly. O co se jedná a co je pro ně typické? 

Levné vs. opravdu kvalitní venkovní pergoly: co od nich očekávat?

Pergola je oblíbený zahradní prvek, který vám pomůže vytvořit si opravdovou oázu klidu na vaší zahradě. Obvykle pod ní bývá umístěný zahradní nábytek a jedná se o prostor sloužící k odpočinku a posezení s rodinou či přáteli.

Levné pergoly k domu bývají obvykle vyrobeny ze dřeva, a to mnohdy i svépomocí. Jejich výhodou je sice nižší cena, na druhou stranu jsou vyrobeny z dřevěných trámů, o které je nutné patřičně pečovat. Opravdu kvalitní pergoly bývají zpravidla zhotoveny z hliníku, díky čemuž dosahují delší životnosti, a navíc jsou zcela bezúdržbové. Jejich výhody podporuje i velmi moderní provedení, přičemž umožňují výběr z mnoha různých designů.

Bioklimatické pergoly na první pohled působí velmi moderně. Zdroj: Sunsystem.cz

Co to vlastně bioklimatická pergola je a jak funguje

Jak jsme již naznačili, bioklimatická pergola patří k vůbec nejmodernějším způsobům zastřešení terasy. Pracuje se speciálními naklápěcími lamelami, pomocí kterých si můžete jednoduše nastavit míru stínění. Díky tomu je pergola vhodná do každého počasí a dokáže vás ochránit i před nepříjemným deštěm, který vás tak z terasy nevyžene. 

Pokud ji navíc vybavíte speciálním senzorem, dokáže se počasí přizpůsobit zcela automaticky a jakmile začne pršet, její lamely se samy sklopí. 

Proces výroby bioklimatické pergoly není jednoduchý

Výroba bioklimatické pergoly není vyloženě jednoduchá. Vše začíná výrobou hliníkových profilů, které tvoří základ její konstrukce. Ty se následně lakují, a poté se musí seříznout do 45stupňového úhlu. Do profilu se podle šablony navrtají otvory, do kterých se zanýtuje držák motoru. Na motor se kromě jiného přidává kryt, který slouží jako mechanická ochrana před okolními vlivy. 

Před tím, než se profily distribuují zákazníkovi, je třeba nahrát řídicí jednotku a dálkový ovladač, který se propojuje s motorem. Na ovladač se přitom nahrávají takové funkce, o které má zákazník zájem (například ovládání LED osvětlení, bočních lamel apod.).

Skvěle doplní každou moderní terasu. Zdroj: Sunsystem.cz

Jak se bioklimatická pergola staví

S bioklimatickými pergolami neodmyslitelně souvisí jejich profesionální montáž. Na tu obvykle přijíždí hned 2-3 proškolení technici, kteří se tohoto úkolu zhostí. Při realizaci je nejprve třeba vybudovat určité množství sloupů (v závislosti na rozměrech pergoly). Poté se lamelová pergola postupně kompletuje, přičemž celý proces zpravidla trvá jeden až dva dny.  

S touto otázkou se zároveň neodmyslitelně pojí otázka toho, jakou podlahu pod pergolou máte (nebo budete mít). Vsadit totiž můžete na dřevo, se kterým je však spojena nutnost péče a údržby. Velké oblibě se těší moderní keramická podlaha, která se zároveň snadno pokládá a hodí se i do vlhkého prostředí. A někteří preferují třeba kamennou dlažbu. U ní je však třeba počítat s tím, že se v horkém počasí rozpaluje a není možné po ní chodit bosky. 

Kolik bioklimatická pergola stojí

Bioklimatické pergoly představují trochu větší investici a jejich ceny se zpravidla pohybují v řádech stovek tisíců korun. Vždy však záleží na konkrétní velikosti a jejím provedení. Pokud ovšem hledáte opravdu odolnou konstrukci, která vám vydrží po celý život, nevyplatí se na ní šetřit. Vyšší pořizovací cenu pergoly vám vykompenzuje nulová údržba a prakticky neomezená životnost.  

K pořizovací ceně samotné pergoly je poté třeba přičíst i cenu podlahy, zahradního nábytku, grilu a dalších prvků, které zde chcete mít.

Hliníková pergola je zcela bezúdržbové a moderní řešení zastřešení terasy. Zdroj: Alaris.cz

Jak udržovat bioklimatické pergoly

Velkou předností bioklimatických pergol je skutečnost, že nevyžadují žádnou speciální péči. V tomto ohledu se výrazně liší například od dřevěných zahradních pergol, které je nutné pravidelně natírat a dávat si pozor na jejich napadení hmyzem. 

Bioklimatické pergoly se vyrábí z hliníku, který je pevný a odolný. V případě zašpinění je můžete jednoduše opláchnout obyčejnou vodou. Po zimě se zaměřte pouze na vyčištění odtokového žlabu. Pozor si dávejte na používání agresivních čisticích prostředků. Ve většině případů si však u moderních hliníkových pergol vystačíte s vodou a obyčejným saponátem.

Toto je komerční sdělenítrefitech.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Scroll to Top