Menu Zavřeno

Gotthardský tunel je nejdelší železniční tunel na světě

Gotthardský tunel je nejdelší železniční tunel na světě

Nejdelší železniční tunel je i nejhlubším tunelem na světě. Dnes 11.12.2016 zahájil Gotthardský tunel ve Švýcarsku plný a pravidelný provoz. Gotthardský tunel je více než 57 km dlouhý a vybudovaný 2.300 m pod alpským horským masivem. Svoji délkou překonal japonský tunel Seikan spojující ostrovy Honšú a Hokkidó vybudovaným pod Cugarským průlivem v délce 54 km.
Stavba tunelu pod Gotthardským masivem trvala 17 let a tunelem by měly osobní vlaky projíždět rychlostí více než 200 km/h.

Cestu cestu mezi švýcarským Curychem a italským Milánem zkrátí o 30-40 minut na přibližně tři a půl hodiny a vlaky ve dvou tubusech tunelem projedou za 17 minut.
Nejdelší tunel na světě byl za přítomností vysokých státních představitelů Švýcarska, Německa, Francie a Itálie oficiálně otevřen již 1. června 2016.
Gotthardský tunel by měl ulevit i ekologické zátěži způsobené automobilovou nákladní přepravou vedoucí přes Alpy. Technické dílo stálo asi 12 miliard švýcarských franků. Nově vybudovaný tunel splňuje nejpřísnější bezpečnostní předpisy a opatření.

nejdelší železniční tunel Gotthardský tunel
stavba Gotthardský tunel

* Zdroj & Foto: swisstravelsystem


* Video: YouTube