Menu Zavřeno

Donald Trump se stal novým prezidentem Spojených států

Donald Trump se stal novým prezidentem Spojených států

Donald Trump navzdory předvolebním průzkumům a očekáváním zvítězil. 70letý republikánský kandidát, podnikatel a miliardář v prezidentském souboji o Bílý dům porazil demokratku Hillary Clintonovou.

V lednu příštího roku nahradí na následující 4 roky dosluhujícího současného prezidenta Baracka Obamu, kterému končí 20. ledna jeho druhé funkční období. Donald Trump se tak po slavnostní přísaze stane 45. prezidentem Spojených států.Pro získání úřadu prezidenta potřeboval Trump získat minimálně 270 volitelů ze všech 538 možných. Po dosažení potřebného množství hlasů uznala Hillary Clintonová svoji porážku.

Všechny světové burzy zareagovaly na Trumpovo vítězství značným poklesem. Naopak cena zlata prudce stoupla o +3,4 % a přesáhla 1.300 USD za trojskou unci. Německý index DAX po otevření burzy ztrácel 3%, během dnes ztráty postupně umazával.
Podobně reagovalo na výsledek voleb i Euro. Vůči dolaru ráno nejprve evropská měna posílila o téměř 2,5% na 1,13 USD, během dopoledne se však vrátila téměř na stejnou úroveň.

* Foto: Gage Skidmore / Flickr