Menu Zavřeno

Donald Trump převzal prezidentský úřad


Donald Trump převzal prezidentský úřad

Dnes, 20. ledna 2016 složil prezidentský slib nový, již 45. americký prezident USA. Pátečním slavnostní ceremoniál začal v 9:30 (15:30 SEČ) a Donald Trump převzal prezidentský úřad, kde vystřídal prezidenta Baracka Obamu.

V poledne místního času složil spolu s viceprezidentem Mikem Pencen přísahu do rukou soudců nejvyššího soudu. Poté se slavnostním průvodem vyrazil Trump už jako nový prezident Spojených států na dva a půl kilometru dlouho trasu do Bílého domu.

Donald Trump převzal prezidentský úřad

* Foto: donkeyhotey / Flickr

Bílý dům Washington DC

* Foto: djc / Flickr

Sedmdesátiletý republikán Donald Trump zvítězil v listopadových volbách těsným rozdílem hlasů nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Složením prezidentské přísahy se dnes Donald John Trump stal nejstarším americkým prezidentem, který v celé americké historii zasedl v oválné pracovně Bílého domu.

Policie předpokládá, že do města Washington přicestuje téměř milion Trumpových příznivců, mezi nimiž bude i početná řada jeho odpůrců. V souvislosti s inauguračním ceremoniálem platí ve Washingtonu přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost v hlavním městě dohlíží téměř 30 tisíc policistů.

 Akciové burzy a světové mocnosti vyčkávají na dnešní prezidentský projev a první příkazy vydané novým prezidentem USA. Prozatím není zcela jasná ani Trumpova zahraniční politika. Jak moc ovlivní nový americký prezident světové burzy a celkové dění bude jasné po několika dnech úřadování Donalda Trumpa jako prezidenta Spojených států.