Domácí solární elektrárna – obnovitelná energie na dosah ruky

domácí solární elektrárna

Solární elektrárna se rychle stává běžnou součástí domů. V dnešní době není nic neobvyklého, že na střechách vídáme solární panely. Ty zajišťují chod domácích solárních elektráren zvaných také pod názvem fotovoltaická elektrárna. Jestli uvažujete o pořízení právě takové fotovoltaická elektrárny je potřebné si něco zjistit.

Domácí solární elektrárna a její výhody

Jistě nás jako první napadne, že uspoříme daleko více peněz. Vždyť si přeci budu vyrábět elektřinu sám a tím pádem musím zákonitě šetřit. Někdo zase chce brát ohled na životní prostředí. Další chce být elektricky soběstačný. Všechny tři body jsou samozřejmě správně. Podívejme se tedy podrobněji na výhody domácí solární elektrárny.

Energetická soběstačnost

Díky solárním panelům na střeše se stáváte v podstatě soběstačnou jednotkou, fotovoltaické panely a solární elektrárna automaticky obstarají vše potřebné sami. Pokud budete chtít nemusíte být tedy vůbec závislí na elektrické síti, protože využíváte vlastní vyrobenou elektřinu.

Úspora peněz

Pro většinu domácností pořizující si fotovoltaickou elektrárnu je bezpochyby hlavním důvodem úspora finančních prostředků. Jistě budete muset zakoupit panely a všechny potřebné věci k chodu, ale investice se vám do pár let několikrát vrátí.

I když se to na první pohled nezdá, pořízení domácí solární elektrárny přijde kolem 120 000 Kč. Když si vezmeme, že panely nebudou sloužit pouze pro výrobu elektřiny, ale dají se zároveň využít i na ohřev teplé vody a vytápění domu. V přepočtu ušetřených peněz je tedy rozhodně investice do solární elektrárny velmi výhodná a zajímavá.

Instalace a životnost solární elektrárny

Rozhodně se nemusíte bát, že by instalace znamenala nějaký větší zásah do vašeho domu. Instalace je rychlá a skoro se vás ani nedotkne. Kromě toho, že vám ji někdo do domácnosti nainstaluje. S instalací je také rozhodně spojena údržba, solární systémy je nutné udržovat v bezvadném stavu, aby jejich výkon byl stále co nejvyšší. I zde se nemusíte skoro vůbec bát, že byste museli například měnit solární panely.

Solární panely mají velmi dlouhou životnost s garancí životnosti přes desítky let. Poruchovost solárních panelů je také naprosto minimální. Vždyť jsou panely usazeny a pokud je někdo záměrně nerozbije, tak stále vykonávají svoji práci. Je ovšem dobré naplánovat si pravidelné servisní kontroly alespoň jednou za 3 roky.

Dotace na zelenou energii

Zelená úsporám. Tak se jmenuje dotační program státu, který podporuje získávání energie právě přes fotovoltaické elektrárny. Není tedy nic jednoduššího než si na domácí solární elektrárnu podat žádost, která se pohybuje v rozmezí 35 000 až 150 000 Kč.

V celkovém propočtu, pokud uvažujete o pořízení domácí solární elektrárny vyplatí neváhat a rovnou se pustit do šetření peněz, energie, a hlavně životního prostředí. A po schválení státní dotace je solární elektrárna v podstatě zadarmo. Sluneční obnovitelná energie má velkou budoucnost.

Photo by Vivint Solar on Unsplash


Scroll to Top