Co znamená prokrastinace?

Prokrastinace je zloděj času, vše co o ní potřebujete vědět

Prokrastinace je zloděj času, vše co o ní potřebujete vědět

Prokrastinace, v poslední době velmi moderní slovo. Co to ale přesně znamená? Jedná se jen o vznešenější pojmenování lenosti nebo to je něco úplně jiného? Prokrastinace je zloděj času, je to skutečně tak? Je prokrastinování v pořádku nebo se za něj máte stydět? A dá se tato činnost odnaučit?


Prokrastinace, co to přesně je?

Toto zvláštní slovo vychází z latinského “pro-crastinus”, což znamená patřící zítřku. Samotný pojem prokrastinace se vysvětluje jako chorobné odkládání povinností. Když máte sem tam nějakou činnost, do které se vám nechce a odkládáte ji, je to normální. Je důležité si pohlídat, aby se odkládání činností nestalo pravidlem. Nesplněné úkoly vám plní mysl a mohou s sebou přinášet špatné svědomí. Zvláště večer před spaním se odložené věci rády hlásí o slovo a vám tak brání k usnutí. Pokud se tento stav často opakuje, dostanete se do dlouhodobého stresu a ten potom vede k různým nemocem. 


Lenost vs. prokrastinace

Trochu prokrastinuje někdy každý. Záleží, kam až to necháte zajít. Každopádně prokrastinace nemá s leností nic společného. Líný člověk nic nedělá a s tímto stavem je spokojen. Naproti tomu prokrastinátor by rád dělal, ale do konkrétní činnosti se mu z nějakých důvodů nechce. Vymýšlí jiné a další činnosti, které jde dělat, než aby plnil to, co je zrovna opravdu důležité.


Co vlastně prokrastinaci spouští?

 • Představa náročnosti úkolu
 • Nevíte, kde začít
 • Malá motivace
 • Snadno se necháte vyrušit
 • Často děláte více věcí najednou
 • Daná činnost vás vůbec nebaví

Konec prokrastinace

Dá se s tímto nešvarem bojovat? Dá, chce to trochu disciplíny a plánování. Jakmile budete pravidelně plánovat a osvojíte si plnění úkolů dle daného seznamu, zvyknete si na to. Pak už vás prokrastinace jen tak nepřekvapí. I když se vám do něčeho nebude chtít, prostě půjdete a uděláte to.


Bojovníci s prokrastinací:

 • Vytvoření návyku
 • Soustředěnost jen na jednu věc
 • Stanovení si odměny za dokončení úkolu
 • Nenechat se rušit
 • Říct si 3, 2, 1, teď a bez dalšího přemýšlení se do úkolu pustit
 • Time management

Time management

Velmi úspěšný v boji proti odkládání věcí je time management. Je dobré mít přehled o svých povinnostech. Můžete si na to založit speciální sešit nebo si stáhnout aplikaci do svého chytrého telefonu. Napíšete si seznam úkolů, které máte udělat, přiřadíte jim důležitost a kdy mají být splněny. Mají být hotové zítra? Do týdne? Na konci měsíce? Poté si seznam úkolů rozvrhněte, jaký den budete co plnit. Večer se vždy podívejte, co vás druhý den čeká a to splňte. Při správném plnění nezapomeňte na odměnu, tu má mozek rád.

Teď už víte, co prokrastinace opravdu znamená a že nad ní lze vyhrát. Když dokončíte úkol, který jste dlouho odkládali, pocítíte uspokojení. Tento pocit je příjemný a dá se na něm vytvořit závislost. Jakmile se vám do něčeho opravdu nechce, zkuste si představit, jak se budete cítit po dokončení úkolu. Tvrzení, že prokrastinace je zloděj času se pro vás stane minulostí.
Vizualizace tohoto pocitu pro vás může být tou správnou motivací. Jestliže vás čeká velmi náročný úkol, můžete si přislíbit i větší odměnu. Třeba si koupíte něco, co už dlouho chcete. Záleží jen na vás, jaká odměna vás uspokojí.

Líbí se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli sdílením. Děkujeme.

Photo by Magnet.me on Unsplash


Scroll to Top