Apple AirTag – Geniální zařízení pro sledování polohy automobilů

Apple AirTag – Geniální zařízení pro sledování polohy automobilů

Apple AirTag můžete použít nejen ke sledování polohy automobilů, ale i dalších nejrůznějších věcí: lidí, věcí, domácích mazlíčků. Je však zařízení za 750 Kč skutečně vhodné pro sledování polohy vašeho auta, zejména v případě jeho krádeže?

Lokalizace odcizeného vozidla

Předpokládám, že většina lidí chce znát odpověď na klíčovou otázku, zda může zařízení AirTag pomoci vypátrat ukradené auto. Na to bych odpověděl „ANO“. Ujasněme si hned na začátku některá omezení zařízení AirTag. Toto zařízení není vhodné pro živé monitorování. Rozhodně si nemyslete, že když vám někdo ukradne auto z cesty, budete moci sledovat malou tečku pohybující se po Apple Maps, která bude v přímém přenosu vykreslovat cestu vašeho auta. Nejedná se o GPS tracker a aktualizace polohy poskytovaná zařízením AirTag jsou sporadické.

AirTag funguje tak, že se pomocí širokopásmové technologie připojí k okolním iPhonům nebo iPadům. Její maximální dosah je přibližně 9 m. Klíčové je, že AirTag se pro určení polohy nemusí vázat na váš iPhone, připojí se k jakémukoli modernímu iPhonu nebo iPadu. Pokud má zloděj auta náhodou iPhone u sebe, mohou být aktualizace pravidelné. Pokud ne, můžete mezi aktualizacemi polohy čekat deset minut, půl hodiny nebo dokonce hodiny, protože bude potřeba, aby někdo prošel poblíž s iPhonem / iPadem.

Sledování polohy automobilů pomocí AirTag

To pochopitelně znamená, že zařízení AirTag je mnohem vhodnějším sledovacím zařízením v hustém městském prostředí než na venkově. Pokud je vaše ukradené auto odstaveno na nějaké klidné venkovské cestě nebo uprostřed ničeho, šance, že se váš AirTag zaměří na nedaleký iPhone, se samozřejmě značně snižuje.

Jednou z výhod použití systému AirTag namísto systému GPS ke sledování vozidla je, že dokáže lokalizovat vozidla i v podzemních parkovištích. Pokud se na zmíněném parkovišti budete snažit lokalizovat své vozidlo, funkce „Přesné vyhledání“ (dostupná pouze u modelů iPhone 11 nebo 12) vám pomůže určit přesnou polohu vašeho vozidla na tomto parkovišti. V době, kdy se funkce „Přesné vyhledání“ spustí, už pravděpodobně budete moci vozidlo přímo i vidět.

Aplikaci „Najít“ poskytuje přesnou adresu polohy zařízení AirTag s poštovním směrovacím číslem a také čas, kdy bylo zařízení na daném místě naposledy lokalizováno. Tyto informace mohou být velmi u užitečné a důležité, pokud se například budete snažit přesvědčit policii, aby se věnovala ukradenému vozidlu.

Umístění AirTagu v autě

Apple AirTag – Geniální zařízení pro sledování polohy automobilů
Photo by Thai Nguyen on Unsplash

Jednou z otázek, kterou můžete mít ohledně používání zařízení AirTag ke sledování vozidla, je, zda musí být zařízení umístěno na viditelném místě, aby mohlo vysílat/přijímat signál. To by ovšem výrazně usnadnilo zlodějům aut jeho odhalení a následnou likvidaci.

Dobrou zprávou je, že tomu tak rozhodně být nemusí. Zařízení AirTag můžete skrýt na různých místech v autě, včetně odkládací přihrádky nebo v zavazadlovém prostoru, kde zařízení i nadále vysílá signál o poloze. Malý AirTag disk můžete dokonce zasunout do čalounění vozu nebo do drobného zářezu v koberečku, takže zloději jen těžko poznají, že jsou sledováni.

Zloději si však mohou všimnout jednoho nebo dvou varovných signálů. Pokud zloděj používá rovněž moderní iPhone, může se aktivovat funkce Apple proti sledování, která na telefonu zobrazí upozornění, že se s ním pohybuje neznámý AirTag. Ta se však spustí až 72 hodin poté, co byl AirTag naposledy v dosahu svého majitele, takže budete mít na nalezení ukradeného auta poměrně dost času. AirTag na sebe může upozornit zvukovým signálem i po delší době, kdy se nachází mimo dosah svého majitele. To opět může upozornit zloděje na jeho přítomnost.

Další důvody, proč nechat AirTag v autě

Kromě prosté krádeže existují i další pádné důvody, proč by mohlo být užitečné mít AirTag v autě trvale. Jednak vám pomůže najít auto, pokud jste zapomněli, kde jste ho právě zaparkovali. Tohle se hodí zejména v místech, jako jsou zábavní parky, letiště nebo nákupní centra, kde jedno parkoviště vypadá stejně jako druhé.

AirTag se může hodit také v případě, že máte podezření, že servis nebo obsluha parkoviště s vaším vozem něco provádí. Na mapě v iPhonu vidíte polohu a pomocí mapy můžete například prokázat, že vaše auto je 50 km od místa, kde mělo být, je to docela důležitý důkaz. Mějte však na paměti, že AirTags neposkytuje žádnou historii polohy, získáte pouze poslední známou polohu. Pachatele byste tak museli chytit přímo při činu.

Dalším dobrým důvodem proč si AirTag koupit je jednoduše zjistit, kde se váš vůz zrovna nachází. Pokud sdílíte rodinné auto nebo jste své auto někomu půjčili, pomůže vám AirTag zjistit jeho polohu, aniž byste museli někomu volat. Jen se ujistěte, že všichni, kdo dané vozidlo používají, jsou o přítomnosti zařízení AirTag plně informováni. Sledování jiných osob není v žádném případě v pořádku a často je i nezákonné.

Photo by Bastian Pudill on Unsplash, www.apple.com


Scroll to Top