9 věcí na co si dát pozor při koupi nového spotřebiče

ekologie při koupi nového spotřebiče

Máme pro vás 9 věcí na co si dát pozor při koupi nového spotřebiče

Stále více elektrických spotřebičů nám denně pomáhá, stále více elektrických spotřebičů nám denně slouží. Řada těchto přístrojů jsou často velcí žrouti energií i finančních prostředků. Poradíme vám, jak tomu můžete předcházet, na co si dát pozor při koupi nového spotřebiče.

Používejte své přístroje déle

Chytré telefony jsou dobrým příkladem elektrospotřebiče, které by mohli být používány mnohem déle, než ve skutečnosti jsou. Firmy světoznámých značek se předhánějí a chrlí stále novější, modernější a rychlejší modely, které slibují ještě více funkcí a ty prostě musíte mít.

Nejen, že každý přístroj obsahuje cenné kovy, např. zlato a stříbro, ale hlavní zátěž pro životní prostředí a klima jsou skleníkové plyny a znečisťující látky vznikající při výrobě a dopravě elektrických spotřebičů. Motto by mělo být: “Používejte své přístroje tak dlouho, jak to jen jde.” Už při nákupu vybírejte kvalitní, trvanlivé a snadno opravitelné výrobky.

Na správné velikosti záleží

Moderní televizory jsou nyní k dispozici ve velikostech, že mnozí uživatelé budou mít pravděpodobně potíže je umístit ve svém obývacím pokoji ve správné sledovací vzdálenosti. Dvoumetrové obrazovky jsou nejen nepraktické, ale spotřebovávají zbytečně mnoho elektrické energie.

Na co si dát pozor při koupi nového spotřebiče? Hlavně na potřebnou velikost, kterou využijete, ale sledujte také energetické štítky na elektrických přístrojích.  Toto platí též pro chladničky, pračky, myčky a další spotřebiče.

Kabel je lepší než baterie

Pokud máte na výběr mezi spotřebičem napájeným ze sítě a bateriovým nebo akumulátorovým, rozhodněte se raději pro přístroj napájený z elektrické sítě. Ačkoli bateriové a akumulátorové přístroje slibují neomezenou mobilitu, po mnoha nabíjecích cyklech jsou baterie bez kapacity a musejí být vyměněny za nové.

Baterie musíte kromě toho dávat nabíjet do elektrické sítě a tím je potřeba vyvinout 500 krát více energie, než později sami vydají. Toto malé množství energie z baterie je také nejméně 300 krát dražší, než elektřina ze sítě. Při nákupu je důležité, aby měl bateriový přístroj vyměnitelné baterie pro jejich snadnou výměnu.

Využijte zlepšení efektivity

V posledních letech učinil vývoj obrovský pokrok v oblasti energetické účinnosti přístrojů. Nákup nového přístroje se vyplatí zejména v oblasti lepší účinnosti a lepší efektivity využití energie. V domácnostech to platí zejména pro staré ledničky, pračky a myčky nádobí. Staré technologie jsou již překonány novými a úspornějšími.

Budiž LED světlo!

Vzhledem k tomu, že tradiční žárovky na viditelné světlo převedou pouze asi pět procent energie, patří klasické žárovky již k minulosti, pět procent jde na viditelné světlo a zbytek energie je spotřebován na nevyužitelné teplo. Žárovky patří do seznamu mezi devět věcí, na co si dát pozor při koupi nového spotřebiče.

Moderní LED žárovky najdou využití zejména tam, kde je potřeba časté a dlouhotrvající svícení. Vzhledem k tomu, že LED diody mají životnost až 25 krát delší než klasická žárovka a ušetří až 85 procent energie, pořizovací náklady se vrátí po několika letech zpět. Obyčejné žárovky patří k věcem, kterým byste se měli v domácnosti vyhnout.
LED žárovky postupně nahrazují i kompaktní zářivky, které v sobě navíc obsahují rtuť a měli by se vyhazovat do nebezpečného odpadu.

Pozor na informace na štítku energetické účinnosti EU

V zásadě platí, že štítek účinnosti EU nám poskytuje dobrý návod pro výběr elektrických spotřebičů. Stupnice na štítku zobrazuje třídy účinnosti červeně (neefektivní, nehospodárné) po zelený (efektivní, účinný). Písmena od G do A. Ti, kdo zakoupí přístroj ve skupině A +++ si mohou být jisti, že přístroj co nejefektivněji přeměňuje elektrickou energii na požadovaný výkon konkrétního přístroje.

Co nejmenší záření, jak je to jen možné

Při používání elektrických spotřebičů jsme všichni obklopeni jejich elektromagnetickým smogem. Ačkoli jeho účinky na lidské zdraví jsou kontroverzní, je v EU doporučeno 2.0 W / kg. Německý Spolkový úřad (BfS) však několik let prosazuje pro mobilní telefony hodnoty SAR pod 0.6 W / kg. Na elektromagnetický smog jsou zvláště citlivé malé děti a mladiství.

Sbohem režimu standby!

Přístroje v pohotovostním režimu jsou vypnuty jen zdánlivě. Televizory, DVD přehrávače, stereo systémy, domácí kina, počítače, wifi routery a mnohé další, i po vypnutí dálkovým ovladačem ve skutečnosti stále běží v pohotovostním režimu.

Pokud spotřebu jednotlivým přístrojů ve standby režimu v celé domácnosti sečteme, výsledkem může být denní spotřeba i několik wattů. Ročně pak stojí tento neviditelný provoz několik stokorun ročně za elektřinu. Nápravu pomůže zjednat obyčejný prodlužovací kabel se síťovým vypínačem.

A na závěr: Buďte upřímní – skutečně potřebujete všechny přístroje?

I přes úspornější elektroniku se spotřeba elektrické energie se neustále zvyšuje, protože nakupujeme stále více a více nových přístrojů do kuchyně, obývacího pokoje a ložnice. Tato zařízení jsou vyráběny stále větší a polykají více proudu. Takže se se zeptejme sami sebe jako první, je elektrický kartáček na zuby, kráječ na chleba nebo plně automatický kávovar opravdu nutný?

Photo by Noah Buscher on Unsplash

Scroll to Top