7 věcí které byste neměli dělat v práci

co byste neměli dělat v práci

Platí několik pravidel, co byste neměli dělat v práci

V práci platí několik nepsaných pravidel etikety. Ve vašem zaměstnání trávíte drtivou část každého dne. Pokud se proto máte v práci cítit pohodlně, máme pro vás několik základních rad, čemu se na vašem pracovišti vyhnout a co byste neměli dělat v práci.

1. Vaše soukromé problémy

Vaši kolegové s vámi budou vždy sympatizovat, když budete například v nějaké obtížné rodinné situaci. Vaše soukromé hovory by měly proběhnout ještě dříve, než přijdou kolegové do práce a neobtěžovat svými soukromími záležitostmi ostatní. Práce sama o sobě může být dost stresující a vyžaduje plné soustředění. Ať se stane cokoliv, nemíchejte své osobní problémy mezi pracovní. I ostatní potřebují ke své práci klid, proto nevytvářejte na pracovišti zbytečně stresové situace.

2. Hledat si novou práci

Tento bod je zcela jasný. Kdo otevře na svěřeném počítači pracovní nabídky nebo dokonce učiní telefonní hovor s personalistou jiné firmy, nesmí být překvapen, pokud s ním jeho šéf nebo kolegové přestanou mluvit. To je jedna z věcí, která nemá v práci své místo.

3. Vysvětlovat finanční záležitosti

Vaše soukromé a především finanční záležitosti nemají na pracovišti co hledat. Máte vlastní kancelář, máte štěstí, že se nikdo nebude z vašich osobních záležitostí během telefonického rozhovoru nic dozvídat. Kdo ale pracuje v otevřené kanceláři, tzv. Open space kancelář, měl by tomu vyvarovat za každou cenu. Oni nechtějí vědět, kde máš své peníze a ty nechceš, aby to věděli.

4. Posílat e-maily, které váš šéf nemá spatřit

Prostě nech toho! Riziko, že se soukromá informace dostane do nepovolaných rukou, je příliš velká. Předpokládejte, že váš privátní e-mail posíláte prostřednictvím cizí sítě, nehledě na riziko, že jej omylem odešlete na nesprávnou adresu. Navíc počítač, telefon a internet v zaměstnání by neměl být používán pro soukromé účely.

5. Trávit hodiny na sociálních sítích

Nejste placeni za prohlížení nových příspěvků na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru s výjimkou toho, co je součástí vaší práce. Před očima kolegů brouzdáte po sociálních sítích, namísto plnění svých pracovních povinností. To pro vás může znamenat negativní důsledky a rozhodně byste neměli dělat v práci něco, co nesouvisí s popisem pracovní pozice.

6. Pomlouvat své spolupracovníky

Vaši kolegové vám přestanou důvěřovat, jakmile zjistí, že o nich v jejich nepřítomnosti šíříte drby a polopravdy. V zaměstnání trávíme často více času, než doma s vlastní rodinou. Pokud si potřebujete s nepříjemným kolegou vyjasnit nějaké osobní záležitosti, promluvte si s ním někde v klidu o samotě. Začne-li vás někdo vtahovat do pomlouvačné diskuse, raději debatu odmítněte s tím, že vás detaily soukromého života někoho jiného nezajímají.

7. Hovořit o sporných a choulostivých tématech

Z nepsaných důvodů pracovní kultury a etikety by neměly v pracovním kolektivu přijít na téma otázky náboženství, politiky a obdobná sporná témata. Na konverzaci a výměně názorů o zajímavém tématu není samozřejmě nic špatného. Hlasité diskuse nad věcí by ale měly pokračovat raději až během polední přestávky. Rovněž intimní témata jako sexuální život nepatří na pracoviště, odložte tyto rozpravy na pozdější dobu, kdy půjdete s kolegy do baru na skleničku.

Photo by Arlington Research on Unsplash

Scroll to Top