7 služeb společnosti Google, jež nám usnadní život

7 služeb společnosti Google

Když se řekne Google, většině z nás se pravděpodobně vybaví známý vyhledávač. Tato společnost však stojí za řadou dalších produktů a služeb.

V tomto článku si na ně pořádně posvítíme a ukážeme si, jak nám mohou usnadnit život.

1. Zálohujeme a sdílíme soubory přes Google Drive

Tuto službu využijeme zejména v případě, když máme soubory, s nimiž potřebujeme pracovat na více zařízeních (PC, notebooky, chytré telefony, tablety…). Pokud si například stáhneme do počítače knihu ve formátu pdf a uploadujeme ji na Google Drive, snadno si ji můžeme otevřít třeba na smartphonu v tramvaji při cestě do práce.

Zároveň skvěle poslouží pro zálohování důležitých souborů. Stačí do počítače nainstalovat program Backup and Sync. Nastavíme, které adresáře chceme automaticky synchronizovat s naším cloudovým úložištěm. Budeme tak mít pokaždé k dispozici nejnovější verzi našich souborů. To oceníme zejména v případě fatální poruchy pevného disku. Zatímco při manuálním zálohování, byť sebečastějším, vždy o poslední plody naší práce přijdeme, na Google Drive se soubory nahrají okamžitě při každé jejich změně.

Toto cloudové úložiště nám také poslouží, jestliže potřebujeme určitý obsah sdílet s více lidmi najednou. Jednoduše vybereme další uživatele (zadáme jejich e-mail), jimž si přejeme umožnit přístup do některého z našich adresářů či k určitému souboru. Případně vygenerujeme tajný odkaz. Ten pošleme osobám, s nimiž chceme soubor nebo složku sdílet.

2. Posíláme a přijímáme e-maily zdarma přes Gmail

Zatímco většina Čechů dává přednost e-mailové schránce na Seznamu, ve světě se těší oblibě Gmail.

Umožňuje nejen odesílat a přijímat zprávy pomocí elektronické pošty. Pokud používáme mobilní telefon s operačním systémem Android, dokáže s ním synchronizovat uložené kontakty.

Nabízí zdarma 15 GB prostoru. To by nám mělo bohatě vystačit i v případě, že od přátel často dostáváme fotografie nebo dokumenty v příloze. Do tohoto limitu se však započítává i místo, jež zabírají naše soubory na Google Drive a Google Photos. Pokud tedy využíváme některou z těchto služeb, vyplatí se založit si nový účet, který budeme používat pouze pro naši elektronickou poštu.

3. Vyděláváme pomocí blogu či webu pomocí AdSense

Tato služba umožňuje majitelům webových stránek a blogerům vydělávat peníze zobrazováním reklamy.

Google disponuje obrovskou sítí inzerentů. Ti si sami určují, kolik nabídnou za kliknutí. Čím více se rozhodnou zaplatit, o to častěji se jejich inzeráty zobrazují. Tím se vytváří slušné konkurenční prostředí, jež udržuje ceny relativně nahoře.

Provozovatelé webů získávají určité procento z toho, co zaplatí inzerenti za zobrazování svých reklam na jejich stránkách. V závislosti na různých faktorech se může jednat o pár korun za kliknutí až po částky, z nichž by se nejednomu webmasterovi protočily panenky.

Existuje moře strategií, s jejichž pomocí dokážeme maximalizovat naše výdělky. Podrobně je vysvětluje článek Jak vydělávat s Google AdSense.

4. Vytváříme dokumenty přímo v prohlížeči díky Google Docs

Google Docs promění náš prohlížeč v něco jako jednoduchý Word.

Ano, jednoduchý, ale rozhodně ne špatný. Spíše naopak. Obsahuje snad všechny funkce, které běžný uživatel potřebuje pro formátování textu. A protože postrádá pokročilé vychytávky, jež využívá jen malé procento lidí, zejména začátečníci se s ním naučí rychleji pracovat.

Vytvořené soubory se nám ukládají v cloudu – na vzdáleném serveru. Přesněji řečeno na Google Drive. To nám umožňuje přistupovat k nim z různých zařízení. Například doma si na počítači uděláme nákupní seznam a v obchodě si jej otevřeme na mobilním telefonu.

Umístění našich dokumentů na Google Drive také činí snazší jejich sdílení s kolegy či přáteli. Pokud pracujeme v týmu, snadno nastavíme práva tak, aby více lidí mohlo pracovat se stejným dokumentem.

Dříve nebo později nám určitě přijde vhod i historie úprav. Většině z nás se asi již někdy stalo, že jsme si smazali v některém z dokumentů sekci, o níž jsme se domnívali, že ji již nebudeme potřebovat. O pár týdnů později jsme však zjistili, že by se nám bývala hodila. V takovém případě stačí zamířit právě do historie úprav a najít tam verzi staršího data.

5. Necháme si ukázat správnou cestu od Google Maps

Tuto službu nalezneme jak ve webovém provedení, tak i ve formě aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS.

Disponuje obrovskou databází lokálních firem, jako například supermarkety, čerpací stanice, hotely a podobně. Díky tomu v neznámých místech snadno nalezneme co potřebujeme. Poté stačí vybrat cíl a nechat se k němu navigovat.

Jestliže používáme Google Maps na telefonu, stojí za to si uložit pro offline použití oblast, v níž se plánujeme pohybovat. Ušetříme tak mobilní data, která zpravidla bývají limitovanější než domácí připojení k internetu.

Následně stačí telefon vhodným způsobem připevnit na palubní desku automobilu a máme k dispozici plnohodnotnou navigaci.

6. Rozumíme cizojazyčným textům díky Google Translate

Každý z nás dříve či později narazí na texty napsané v jazyce, z něhož nezná ani slovo. Překladač od Google nám pomůže porozumět 109 z nich.

Využijeme jej nejrůznějšími způsoby. Začněme tím nejjednodušším. V jeho webové verzi zadáme text, jemuž nerozumíme. Vybereme jeho jazyk nebo se rozhodneme důvěřovat funkci, která jej dokáže automaticky detekovat. Dále zvolíme řeč, do níž jej chceme přeložit. Během chvilky se můžeme těšit na výsledek.

Místo textu k překladu lze zadat i adresu cizojazyčných stránek. Objeví se nám klikatelný odkaz. Ten navštívíme a uvidíme cílový web v jazyce, který jsme si nastavili. Můžeme na něm otevírat další a další stránky a ty se nám budou automaticky zobrazovat v námi zvolené řeči.

Samozřejmě musíme mít na zřeteli, že se jedná pouze o strojový překlad. Ač se v posledních letech výrazně zlepšil, bylo by naivní očekávat perfektní výsledek. Občas na nás vybafne něco, co vypadá tak trochu jako směs náhodně vygenerovaných slov. Jestliže ovládáme i jiný jazyk, nejlépe angličtinu, stojí za to zkusit nechat si převést text do této řeči. Například překlad ze španělštiny do angličtiny bývá mnohem kvalitnější než do češtiny. Může za to jednak podobná gramatika těchto dvou jazyků a také fakt, že angličtina vždy byla a pravděpodobně i v budoucnu zůstane pro vývojáře z Google prioritou.

7. Organizujeme si čas pomocí Google Calendar

Těm z nás, kteří každý den vykonáváme řadu nejrůznějších úkolů, kalendář pomůže zorganizovat si čas.

Snadno si v něm poznamenáme plánované schůzky a činnosti, jimž se daný den potřebujeme věnovat. Jak již bývá u služeb Google dobrým zvykem, máme tento nástroj k dispozici jak ve verzi pro osobní počítače, tak i jako aplikaci pro Android a iOS. Abychom na nic podstatného nezapomněli, můžeme si nastavit automatické připomínky.

Ani Google Calendar nás nenechá ve štychu, pokud pracujeme v týmu. Naše kalendáře lze sdílet s dalšími uživateli.

A jestliže se rozhodneme dát si novoroční (nebo jakékoliv jiné) předsevzetí, můžeme si nastavit tzv. goal – cíl, jehož chceme dosáhnout. Pomůže nám s jeho splněním tak, že ho budeme mít ve správnou chvíli na očích. Pokud se rozhodneme například dvakrát týdně chodit do posilovny, Google Calendar nám naplánuje její návštěvu podle toho, kdy máme volný čas. Cvičit za nás již však nepůjde – i v 21. století platí, že některé úkoly jakožto uživatelé na software prostě nedelegujeme.

Foto: google.com

Scroll to Top