Nevyhazujte do popelnice starý kávový lógr

nebo jestli chcete-li kávovou sedlinu. Využijte jeho vlastnosti k dalšímu praktickému využití v domácnosti. Šest tipů pro opětovné a smysluplné využití staré kávové sedliny.

Použijte kávový logr jako hnojivo

Díky své vysoké koncentraci dusíku, fosforu, draslíku a minerálních látek můžete odpad z mleté kávy snadno použít jako přírodní hnojivo. Jedna až dvě lžíce kávové sedliny smíchaná se zeminou na květiny půdu obohatí živinami. Kávová sedlina podporuje růst a chrání rostliny proti chorobám.

Vyčistí hrnce i gril

Vyčistí silně znečistěné hrnce nebo zapečenou krustu na grilu, kde nelze použít hrubý písek na nádobí. Na vyčištění silně znečistěného nádobí a také pro životní prostředí je mnohem šetrnější i levnější použít k vydrhnutí kávovou sedlinu na houbičce.

Škůdce a vosy drží stranou

  • Škůdci a hmyzVůně kávy odpuzuje mšice, mravence a hlemýždě z vašich květináčů a květinových záhonů. Rozsypte po zemi kávovou sedlinu nebo z ní postavte kolem záhonu malou zeď a rostliny zůstanou před škůdci dostatečně chráněny.
  • VosyTaké vosy drží stará kávová sedlina opodál. Pokud budete potřebovat při letním stolování od dotěrných vos klid, postavte malý šálek se zbytkem vyschlé kávové sedliny na jídelní stůl a zapalte jej. Zápach a kouř vosy spolehlivě zažene.

Neutralizuje pachy

S porcí zbytků kávy lze snadno neutralizovat i pachy. Když sýr svým aroma způsobí zápach v ledničce, tak pomůže malý šálek kávové sedliny umístěný uvnitř udělat malý zázrak. Pomáhá také při proti nepříjemnému zápachu v botách, pokud necháte působit hrst kávy přes noc v botě.

Pomáhá při péči o tělo

  • Proti celulitiděVzhledem k obsahu kofeinu působí kávová sedlina blahodárně na krevní oběh. Jemná kávová zrníčka smíchejte s olivovým olejem nebo bambuckým máslem a použijte k masáži inkriminovaných partií.
  • Pro silné a husté vlasyKávový lógr lze použít také při péči o vlasy. Antioxidanty obsažené v kávě chrání proti poškození vlasů a stimuluje jejich růst. Vetřete kávovou sedlinu do vlasů a jemně s ní masírujte pokožku hlavy. Několik minut ji nechte ve vlasech působit a poté důkladně opláchněte.
  • Pro jemnou pokožkuDíky granulované konzistenci lze použít kávovou sedlinu jako peeling. Smíchejte ji s masážním nebo kokosovým olejem a aplikujte na kůži.

Použíjte lógr ke kompostování

Také na hromadě kompostu vykoná starý kávový lógr dobrou službu vaší zahradě. Živiny v ní obsažené urychlují proces acidifikace. Navíc kávová sedlina přitahuje žížaly, které půdu v kompostu kypří a tím se proces kompostování urychluje.