Menu Zavřeno

10 věcí které se vyplatí koupit

10 věcí které se vyplatí koupit

Pokud budete chtít ušetřit, pak se může zdát kontraproduktivní nakoupit si nové věci. Nicméně je to přesně to, co mnozí lidé udělají, aby ušetřili. 10 věcí co se vyplatí koupit, na kterých mnohonásobně ušetříte.
Rozdíl je v tom, že ti, kteří dovedou šetřit přemýšlí, jaké věci koupit, do kterých se vyplatí investovat, ne jen bezmyšlenkovitě nakupovat nové věci.  Nechcete investovat do krámů, ale přesně do pomocníků, které vám ušetří peníze v dlouhodobém horizontu.
Existuje několik předmětů denní potřeby, které se vyplatí zakoupit. Už ve velice krátkém čase zjistíte, že v průběhu několika měsíců a let ušetříte stovky nebo dokonce tisíce korun. Pokud hledáte nové způsoby jak ušetřit peníze, prostudujte několik následujících příkladů na koupi nové věci.

Kávovar

Že toho, že si cestou do práce si uděláte krátkou zastávku, abyste si dopřáli čerstvě připravenou kávu se rychle stává pohodlný zvyk. Káva za 35 Kč, tento drobný výdaj nepocítíte hned, ale uvědomíte si je až po sečtení celkových nákladů za týden, měsíc nebo rok.
Počítejte a všimnete si, že vás ranní káva každý všední den vyjde měsíčně na 700 Kč, ročně za čerstvý šálek pak utratíte více než 8.000 Kč. S kávovarem, který si pořídíte domů, nebudete muset denně sahat hluboko do kapsy. Kávovar je přístroj, co se vyplatí koupit. Lahodnou kávu z čerstvě namletých kávových zrn připravenou v kávovaru si můžete dopřát za zlomek ceny kdykoli.
 
Náklady na jeden šálek: cca 5 Kč
Průměrná úspora za rok: 6.800 Kč
Průměrná úspora po pěti letech: 34.000 Kč

* Foto: Denis Henry

LED žárovky

Kdysi byly LED žárovky poměrně drahé. V průběhu doby ale zlevnily a nyní jsou k dostání za ceny pod dvěma sty korunami. Dokonce i ti, kteří jsou na starých dobrých žárovkách závislý a doma je mají schované jako poklad, by si měli přepočítat, zda to za to stojí.
Obyčejné, staré žárovky mají výrazně kratší životnost, než moderní LED žárovky, které udávají životnost až 25.000 hodin a spotřebovávají asi jen jednu šestinu energie obyčejných žárovek.
Předpokládejme, že nahradíte pět klasických žárovek moderní LED žárovkami a budete svítit asi čtyři hodiny denně. Průměrná cena elektřiny v roce 2016 jsou asi 4 Kč za kilowatthodinu.
Vyjde vám něco podobného:
 
Náklady na pořízení pěti LED žárovek: cca 750 Kč
Průměrná úspora energie za rok: 270 Kč
Průměrná úspora za 5 let: 1350 Kč
Průměrná úspora za 20 let: 5.400 Kč

LED žárovky

* Foto: Marius Brede / Flickr

Prádelní šňůra

Nejrychlejší způsob, jak usušit prádlo je v sušičce. Nejlevnější varianta to však není. Když spočítáte pořizovací náklady a výdaje za elektrickou energii potřebnou pro provoz zjistíte, že sušička je opravdu drahá.
Zde je přehled o tom, kolik peněz můžete ušetřit, když budete sušit vaše prádlo na prádelní šňůře. Jeden sušící cyklus spotřebuje asi 3,3 kW a budete sušit dvakrát týdně:
 
Náklady na prádelní šňůru: cca 250 Kč
Průměrná roční spotřeba sušičky: 350 kW (1.400 Kč)
Průměrná úspora za rok: 1.150 Kč
Průměrná úspora za pět let: 5.750 Kč

prádení sňůra

* Foto: Bastian Breshake / Flickr

Programovatelný termostat

Vzhledem k rostoucím nákladům na vytápění si už mnoho lidí uvědomilo, že přesnější termostat může udělat veliký rozdíl. Ještě efektivnější je programovatelný termostat, který umožňuje plynulou regulaci teploty a topení vypnout či zapnout.
Odborníci se domnívají, že při použití programovatelného termostatu může být roční úspora za vytápění až 3.000 Kč. Vše samozřejmě závisí na vnějších faktorech, jako je venkovní teplota, velikost vytápěného objektu a požadovaná teplota.
 
Náklady na jednoduchý programovatelný termostat: cca 1.000 Kč
Průměrná úspora za rok: 3.000 Kč
Průměrná úspora za pět let: 15.000 Kč

programovatelný termostat

* Foto: Jesus Rodriguez / Flickr

Jízdní kolo

Každodenní dojíždění zejména autem se může dosti prodražit. Nákladné je nejen pořízení vozu, ale i další náklady na provoz a údržbu vás bude stát ročně další peníze. Předpokládejme, že majitel vozu naplní každý druhý týden plnou nádrž a ročně zaplatí za běžné opravy a údržbu další peníze. Celkové roční náklady se pohybují kolem 50.000 Kč. Pokud začnete jezdit do práce na kole, ušetříte peníze a ještě uděláte něco pro své zdraví.
Mohlo by to vypadat nějak takto:

Náklady na pořízení kola: 15.000 Kč
Průměrná úspora v prvním roce: 35.000 Kč
Průměrná úspora za pět let: 235.000 Kč

jízdní kolo

* Foto: David Plotzki / Flickr

Filtrační systém na vodu Brita

Balená voda je nejen příliš drahá, je to také katastrofa pro životní prostředí. Plastové lahve vyrábějí nadnárodní společnosti v ohromném množství. Jen necelá polovina z nich je recyklována, zbytek skončí v našich řekách, kanálech a oceánech. Ve většině případů nebude kupovat balenou vodu ten, komu teče z kohoutku kvalitní voda. Naše voda ve vodovodním řadu je naprosto čistá a bezpečná, proto není důvod utrácet tolik peněz za vodu balenou v plastových lahvích.
Nákup vodního filtru Brita přispěje ke zlepšení kvality pitné vody ještě víc. Filtr odstraní z vody zejména látky ovlivňující chuť a zabarvení vody a postará se o to, aby se původně tvrdá voda filtrací proměnila na měkkou. S vodním filtrem, který jednou za měsíc vyměníte snadno naplníte i lahve na jedno použití, které využijete na svých cestách. Filtrační konev Brita se vyplatí koupit.
Předpokládejme, že za týden utratíte 150 Kč za balenou vodu:
 
Náklady na filtrační konvici Brita: 500 Kč
Průměrná roční úspora: 5.500 Kč
Průměrná úspora po pěti letech: 27.500 Kč

filtr brita

* Foto: Aramutimedia / Flickr

Míče do sušičky

Pokud trváte na tom, že budete své oblečení i nadále sušit v sušičce, měli byste si pořídit míče do sušičky a používat je namísto aviváže. Míče nejen že zajistí, aby bylo vaše prádlo měkké bez chemikálií, ale zkracují navíc dobu sušení až o 40 %. Zhruba tolik můžete ušetřit, pokud použijete do sušičky míče namísto aviváže:

Náklady na pořízení: 200 Kč
Úspora nákladů po jednom roce: 1.600 Kč
Úspora nákladů po pěti letech: 8.000 Kč

míček do sušičky

* Foto: Rebeca Olarte / Flickr

Vlastní fitness

Členství v posilovně nebo fitness klubu je výhodné pouze v případě, že jej využijete často. Měsíční výdaje jsou nicméně více než nadbytečné, pokud nechodíte cvičit opravdu pravidelně.
Máte-li doma prostor, můžete investovat do své vlastní posilovny. Budete mít k dispozici potřebné cvičící stroje a provádět cvičení v pohodlí svého domova. Nebudete muset navíc platit žádné měsíční poplatky a možná vás to donutí provádět cvičení častěji a ke všemu ještě odpadá dojíždění do fitness centra.
Počítejme, že chodíte cvičit dvakrát týdně a pokaždé zaplatíte 150 Kč. Nákupem vlastního stroje po určité době ušetříte:

Náklady na pořízení posilovacího stroje: 8.000 Kč
Průměrná úspora po jednom roce: 6.400 Kč
Průměrná úspora po pěti letech: 64.000 Kč

vlastní fitness centrum

* Foto: Canua City Hotel / Flickr

Látkové plenky

Dalším možností, kde můžete ušetřit, jsou pleny pro vaše dítě. Jednorázové pleny představují velkou zátěž pro životní prostředí, kdy rozklad pleny trvá řadu let. Běžné látkové pleny vyperete a lze je pro vaše dítě použít opakovaně.
Předpokládejme, že spotřebujete každý týden balení plenek, každé za 450 Kč pro své dítě po dobu pěti let, můžete ušetřit spoustu peněz při používání látkových plen.

Náklady na nákup látkových plen 2 x 10 ks: 750 Kč
Průměrná úspora po jednom roce: 20.850 Kč
Průměrná úspora po pěti letech: 100.000 Kč

látkové pleny

* Foto: 3dfoto / 123RF

Látkové kapesníky

Další návrh, kde uspořit pokračuje s papírovými kapesníky. Na rozdíl od papírových kapesníků, které jsou po jednom použití hozeny rovnou do koše, látkové kapesníky lze vyprat a použít opakovaně. Mimochodem tím můžete snížit i velké haldy odpadu, který je denně vyprodukován. To samé platí i pro papírové ručníky. Zkrátka látkové kapesníky se vyplatí koupit.
Nahraďte je látkovými, které lze použít opakovaně, vaše úspory mohou být následující:
 
Náklady na pořízení látkových kapesníků: 200 Kč
Průměrná úspora po jednom roce: 500 Kč
Průměrná úspora po pěti letech: 2.500 Kč

látkové kapesníky

* Foto: anonymouscollective / Flickr

* Foto: djudbh / Flickr